Umowa na modernizację 60 wagonów została podpisana w listopadzie 2017 r. Wartość kontraktu wyniosła ponad 273 mln złotych brutto. Przewoźnik zdecydował się późnij na skorzystanie z prawa opcji do modernizacji kolejnych 30 wagonów. Umowa w tej sprawie została zawarta w październiku 2018 roku. Łączna wartość kontraktu wzrosła do blisko 410 mln zł brutto.

Unowocześnione wagony to pojazdy przedziałowe klasy 2., wyposażone w klimatyzację, gniazdka, elektroniczny systemem informacji pasażerskiej oraz toalety z zamkniętym obiegiem. Ponadto w wagonach zainstalowane zostały wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu.

Kolejowy przewoźnik poinformował, że kontrakt w wersji podstawowej został zrealizowany dwa miesiące przed terminem, natomiast z opcji rozszerzającej kontrakt PKP Intercity odebrało już pierwszy zmodernizowany wagon.

W sumie na zakup nowych wagonów, lokomotyw, elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz modernizację taboru już posiadanego, a także na stacje postojowe, PKP Intercity przeznaczy do 2023 roku około 7 mld zł.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski