Miedź na giełdzie metali LME w Londynie zniżkuje o półtora procent w reakcji na eskalację wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami - wskazują maklerzy. Miedź w transakcjach 3-miesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana po 5.808,50 USD za tonę.

Na Comex w N.Jorku miedź tanieje o 1,7 proc. do 2,6205 USD za funt.

Na giełdzie metali w Szanghaju "czerwony" metal staniał o 0,5 proc.

Reklama

W czwartek prezydent USA Donald Trump zagroził kolejnymi cłami na chiński eksport o wartości 300 mld USD.

Trump napisał na Twitterze, że 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na chińskie dobra eksportowe o wartości 300 mld USD, mimo że w tym tygodniu rozpoczęła się kolejna tura negocjacji handlowych między Waszyngtonem a Pekinem.

"Rozmowy handlowe trwają i podczas tych rozmów USA zaczną, 1 września, nakładać małe dodatkowe taryfy 10 proc. na pozostałe 300 mld USD dóbr i produktów przyjeżdżających z Chin do naszego kraju" - napisał Trump.

Oznacza to, że prawie cała wymiana handlowa Chin z USA podlegać będzie cłom.

"Nowa fala ceł może mieć ograniczony bezpośredni wpływ na metale przemysłowe, ale uderzenie w chińską gospodarkę już będzie znaczące" - ocenia Jiang Hang, wiceprezes ds. handlu w Jinchuanmaike Metal Resources Co.

"Wśród metali bazowych najmocniej może ucierpieć miedź, a cena metalu może spaść do 5.200 USD za tonę w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy" - prognozuje Jiang.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 28 USD do 5.899,00 USD za tonę. Metal tanieje od 4 sesji, a ten tydzień może zakończyć ze zniżką notowań - już 2. tydzień z rzędu.

>>> Czytaj też: Polska stała się największym eksporterem akumulatorów litowo-jonowych w UE