Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,40 USD, po zwyżce ceny o 0,11 proc.

Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 60,03 USD za baryłkę, po skoku notowań o 0,18 proc.

Na rynkach spekuluje się, że prezydent USA Donald Trump może dążyć do osiągnięcia porozumienia handlowego z Chinami, aby zwiększyć swoje szanse na reelekcję w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Tymczasem w Jackson Hole rozpoczęło się sympozjum bankierów centralnych, a w piątek wystąpi na nim prezes Fed Jerome Powell. Inwestorzy liczą na obniżkę stóp procentowych w USA w przyszłym miesiącu.

"Optymizm co do możliwego rozwiązania konfliktu handlowego USA z Chinami i łagodzenie polityki monetarnej przez banki może wspierać ceny ropy" - wskazuje Stephen Innes, partner zarządzający VM Markets Pte.

"Jeśli dodać do tego ryzyka związane z podażą ropy i trzymanie się przez OPEC ustalonych poziomów dostaw surowca na globalne rynki - to również wspiera optymizm na giełdach paliw" - mówi Innes.

Podczas poprzedniej sesji surowiec stracił w USA 0,7 proc. W tym tygodniu na NYMEX ropa zdrożała do tej pory o 1,0 proc.