Sześcioro pracowników Urzędu Skarbowego w Szamotułach (wielkopolskie) zatrzymali poznańscy policjanci w związku ze śledztwem dotyczącym oszustw podatkowych. Zatrzymani usłyszeli zarzut niedopełnienia obowiązków - poinformował w piątek Maciej Święcichowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Jak poinformował Maciej Święcichowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu postępowanie dotyczy oszustw podatkowych, do których dochodziło na terenie powiatu szamotulskiego. Według śledczych straty skarbu państwa wynikające z niezasadnych zwrotów podatku VAT wyniosły ponad 12 mln zł.

W toku postępowania ustalono, że pracownicy Urzędu Skarbowego w Szamotułach, dokonywali kontroli podatkowych w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami i regulaminami, w żaden sposób nie weryfikując przedkładanych przez podatnika dokumentów. Odstępowali również od kontroli podatkowych w sytuacji, gdy byli zobowiązani do ich przeprowadzenia.

Wobec podejrzanych Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych i zawieszenia w obowiązkach służbowych.

Zatrzymanym grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

>>> Czytaj też: Lewiatan: Składki ZUS bez limitu to zagrożenie dla specjalistów? Wielu z nich wybierze samozatrudnienie