KSF chce zwiększenia bufora Santander BP do 0,75% kwoty ekspozycji na ryzyko


Warszawa, 27.09.2019 (ISBnews) - Komitet Stabilności Finansowej (KSF) wyraził pozytywną opinię w sprawie nałożenia na Santander Bank Polska bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym, w wysokości równoważnej 0,75% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko, podał bank. Obecnie bufor ten sięga 0,5% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko.
Bank podał dziś, że otrzymał postanowienie Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) z 23 września 2019 r. wydane na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w ramach prowadzonego przez KNF postępowania administracyjnego, dotyczącego przeglądu adekwatności nałożonego na bank wskaźnika bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym.
"W wyżej wymienionym postanowieniu KSF wyraził pozytywną opinię w sprawie nałożenia na bank bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym, w wysokości równoważnej 0,75% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko" - czytamy w komunikacie.
Zgodnie z decyzją KNF z 19 grudnia 2017 roku, bank zobowiązany jest obecnie do utrzymywania bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym w wysokości równoważnej 0,5% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko.
Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.
(ISBnews)