Konfederacja Lewiatan ocenia, że zniesienie limitu składek na ZUS zmniejszy zarobki pracowników - w innowacyjnych firmach, nawet o 10 proc. - i zwiększy koszty działalności przedsiębiorstw, a wielu inwestorów zagranicznych w dłuższej perspektywie zrezygnuje z nowych inwestycji w Polsce i wybierze inne rynki.

"Pierwszym odczuwalnym skutkiem zniesienia limitu składek na ZUS będzie obniżenie wynagrodzenia netto pracowników w innowacyjnych branżach nawet o 10 proc. Jednocześnie, w tych branżach, koszty zatrudnienia pracowników zwiększą się o 11 proc." - czytamy w komunikacie.

Konfederacja Lewiatan podkreśla, że zmniejszy się atrakcyjność tworzenia w naszym kraju miejsc pracy wysokiej jakości i dobrze wynagradzanych.

"Będzie nam trudniej rywalizować o takie miejsca pracy z Węgrami czy Czechami, nie wspominając już o Rumunii, która przejmie zapewne wiele z polskich specjalistycznych centrów usług. Doprowadzi to do odpływu kapitału oraz technologii, a także wysokokwalifikowanych pracowników, w szczególności w branżach innowacyjnych i działających na rynku nowych technologii" - czytamy dalej.

>>> Czytaj też: Wyrok TSUE będzie kluczowy dla złotego. Na giełdach: spodziewajmy się bessy