Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł w czwartek, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Orzeczenie może mieć istotny wpływ na sytuację Polaków, którzy mają kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich.

Przedstawiciele stowarzyszenia na czwartkowej konferencji przyznali, że nie wiedzą, jak się zachowają teraz banki. Liczą jednak na to, że każdy sąd w Polsce jest związany interpretacją Trybunału Sprawiedliwości UE i powinien w każdej sprawie sądowej zastosować wskazówki TSUE.

>>> Czytaj też: Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Zaskakująca reakcja rynków: frank tanieje, akcje banków drożeją

Zdaniem członków SBB, sędziowie oczekiwali decyzji kierunkowej, że należy stosować prawo, nawet jeśli jest ono twarde dla strony bankowej. Wielu sędziów w Polsce czekało na dzisiejszy wyrok, wielka liczba spraw sądowych została oficjalnie zawieszona do czasu wyroku TSUE - oświadczyli.

Reklama

Barbara Husiew z SBB powiedziała, że "banki będą teraz ponosić konsekwencje swojej chciwości". Według niej, jeszcze żaden kraj na świecie nie zbankrutował, jeśli po likwidacji toksycznych produktów finansowych poszkodowani zaczęli wygrywać sprawy w sądach. "Banki będą musiały teraz oddać to, co ukradły przez ostatnie 10 czy 12 lat, nic więcej. Jeśli przedsiębiorca wpisuje do swoich umów niedozwolone klauzule, to ma ponieść karę. Żeby nigdy więcej w przyszłości takich zapisów nawet nie pomyślał, by wrzucać do umów" - powiedziała Husiew. Dodała, że do tej pory "banki perfidnie wykorzystały podstawową potrzebę bezpieczeństwa, jaką jest dach nad głową".

Trybunał Sprawiedliwości UE w wydanym w czwartek wyroku stwierdził ponadto, że "w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego".

TSUE orzekł, że jeżeli po usunięciu nieuczciwych warunków charakter i główny przedmiot tych umów może ulec zmianie w zakresie, w jakim nie podlegałyby one już indeksacji do waluty obcej, równocześnie podlegając stopie oprocentowania opartej na stopie obowiązującej w odniesieniu do tej waluty, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów.

>>> Czytaj też: Masz kredyt we frankach? Oto, co w praktyce oznacza wyrok TSUE [WYWIAD]