Jak głosi werdykt Komitetu, Abiy został wyróżniony za "pracę na rzecz osiągnięcia pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za zdecydowaną inicjatywę w sprawie rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą".

Etiopia i Erytrea w lipcu 2018 roku wznowiły oficjalne stosunki po latach konfliktu, w tym po wojnie o przebieg granic z lat 1998-2000. Abiy ogłosił amnestię dla więźniów politycznych oraz przyczynił się do demokratyzacji kraju.

"Premier Etiopii w krótkim czasie opracował zasady porozumienia pokojowego, aby położyć kres przedłużającej się i patowej sytuacji między Etiopią a Erytreą. Już na początku powiedział jasno, że chce rozpocząć rozmowy pokojowe" - podkreśliła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen.

Według niej Abiy przeprowadził ważne reformy, które dały ludziom nadzieję na poprawę warunków życia. "To jest nagroda Nobla za zasługi, ale też zachęta na przyszłość" - powiedziała przewodnicząca noblowskiego gremium.

Reklama

W ten sposób odniosła się do wątpliwości, czy Pokojowa Nagroda Nobla nie została przyznana politykowi zbyt wcześnie. Etiopia wciąż czeka na przeprowadzenie wolnych demokratycznych wyborów.

Przewodnicząca Komitetu podkreśliła, że Etiopia jest ważnym krajem Afryki, drugim najludniejszym państwem tego kontynentu, z gospodarką kluczową dla regionu. "Z tego powodu pokój w tym kraju jest szczególnie ważny i działania premiera na rzecz pokoju wpisują się w wolę Alfreda Nobla, który chciał nagradzać działania rozjemcze" - powiedziała. Abiy był zaangażowany w rozwiązywanie innych konfliktów w regionie, w tym w Sudanie.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres określił wcześniej inicjatywę pokojową premiera Etiopii jako "niesamowity sukces". Dzięki niej linie lotnicze Ethiopian Airlines mogły wznowić po 20 latach połączenie do Erytrei, dzięki czemu doszło do spotkania rozdzielonych rodzin. "W tegorocznej Nagrodzie Nobla ważna jest ludzka radość" - oznajmiła Reiss-Andersen.

W tym roku napłynęło 301 kandydatur, w tym 223 osób oraz 78 organizacji. Nominacje pozostają tajne przez 50 lat.

W 2018 roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali ginekolog Denis Mukwege z Demokratycznej Republiki Konga i pochodząca z Iraku jazydzka działaczka Nadia Murad. Oboje swoją pracą przyczynili się do uznania przemocy seksualnej za zbrodnię wojenną, a także - jak uzasadnił Norweski Komitet Noblowski - "ukazali skalę okrucieństw i żądać ścigania wszystkich odpowiedzialnych za to osób".

Wręczenie nagrody odbędzie się w Oslo 10 grudnia.

>>> Czytaj też: Wielka Tama w Etiopii zmieni układ sił w dolinie Nilu