"Polacy wybrali złotówki" - komentuje niedzielne wybory parlamentarne w Polsce rządowa "Rossijskaja Gazieta". W artykule rosyjski dziennik kładzie nacisk na obietnice wyborcze złożone przez Partię i Sprawiedliwość (PiS) - podwyżki płacy minimalnej i emerytur.

Jednocześnie dziennik zastrzega, że wraz ze "szczodrym programem socjalnym partia władzy przywraca Polakom ich zwykłe poglądy na życie, obce partnerom z Unii Europejskiej". W tym kontekście wskazuje, że Polska "jest w UE w szóstce (krajów) nie uznających prawa mniejszości seksualnych do zawierania małżeństw" i że rząd Prawa i Sprawiedliwości "odmówił udziału w unijnym programie relokacji migrantów".

"Patrząc dzisiaj na Polskę, która - zgodnie ze słowami jej przywódców - +wstaje z kolan+, a w Brukseli postrzegana jest jako +enfant terrible+, trudno uwierzyć, że jest to ten sam kraj, który wysłał tam swojego premiera jako szefa Rady Europejskiej" - ocenia moskiewska gazeta.

>>> Czytaj też: Hirsch: PiS nie jest ulubieńcem rynków finansowych, ale taki wynik wyborów jest dla inwestorów wygodny [OPINIA]

Znaczną część materiału "RG", opublikowanego na stronie internetowej krótko po ogłoszeniu w Polsce exit polls, stanowi opis głównych partii w Polsce - PiS i Plaformy Obywatelskiej. Gazeta poświęca wiele miejsca wygranej PiS w wyborach w 2015 roku. Zauważa, że PiS wówczas "po prostu obiecało wyborcom pieniądze" i zaznacza, że partia "dotrzymała tej obietnicy". Platformie Obywatelskiej zaś wytyka, że "przed końcem drugiej kadencji straciła kontakt z wyborcami i przestała rozumieć, czym żyje kraj".

Rosyjska redakcja BBC News komentując wyniki exit polls ocenia, powołując się na opinię analityków, że rządząca w Polsce partia "zdobyła zaufanie wyborców dzięki polityce gospodarczej, która jest na wyborach główną kwestią". "Partia prawicowa w sensie politycznym zwycięża dzięki lewicowo-centrystycznej platformie gospodarczej" - ocenia BBC, również powołując się na zapowiedzi podniesienia płac.

>>> Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019 [KOMENTARZE POLITYKÓW]