Rząd planuje poddać umowę pod głosowanie w Izbie Gmin w sobotę, a następnie jeśli ustawa w tej sprawie zostanie przyjęta, musi dokonać formalnej ratyfikacji umowy.

Zapytana, czy Johnson jest przekonany, że niezbędne ustawy mogą zostać przyjęte na czas, aby opuścić Unię Europejską 31 października, rzeczniczka powiedziała: "Opinia publiczna spodziewa się, że jeśli umowa zostanie przyjęta, posłowie zrobią wszystko, co w ich mocy, aby dokonać tego na czas i tak, jesteśmy przekonani, że możemy to zrobić". Jak dodała, umowa zapewni, iż Wielka Brytania opuści Unię Europejską w uporządkowany sposób.

Johnson i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformowali w czwartek przed południem, że negocjatorzy obu stron osiągnęli porozumienie w sprawie nowej treści umowy o warunkach wyjścia.

Rzeczniczka Johnsona zapowiedziała też, że brytyjski premier - który o porozumieniu informował dotychczas za pośrednictwem Twittera - wygłosi oświadczenie po przybyciu do Brukseli na unijny szczyt.

Reklama

Specjalne posiedzenie Izby Gmin, na której posłowie mają zdecydować o przyjęciu bądź odrzuceniu porozumienia, zapowiedziane jest na najbliższą sobotę.

Jeśli posłowie je przyjmą, Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października, jeśli odrzucą - Johnson będzie zobligowany zwrócić się do Brukseli o odsunięcie tego terminu do 31 stycznia 2020 r.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)