Platforma Obywatelska oficjalnie złożyła wniosek o powołanie Donalda Tuska na szefa Europejskiej Partii Ludowej - potwierdził w rozmowie z PAP senator-elekt i doradca lidera PO ds. międzynarodowych Marcin Bosacki.

Szef PO Grzegorz Schetyna podpisał wniosek w tej sprawie. Wcześniej informację taką podała "Polityka Insight".

Donald Tusk w grudniu kończy kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.

Reklama

Donald Tusk to czołowy polityk europejskiej chadecji, którego na start na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej namawiali wszyscy, także obecny szef EPL Joseph Daul - powiedział w piątek PAP lider PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna spotkał się w czwartek z Tuskiem w Brukseli. Wniosek o powołanie obecnego szefa Rady Europejskiej na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL, ang. European People's Party - EPP) to jeden z jego efektów.

"Donald Tusk to czołowy polityk europejskiej chadecji, którego na start na przewodniczącego EPP namawiali w Europie wszyscy, łącznie z obecnym szefem Europejskiej Partii Ludowej Josephem Daulem. Tusk się zgodził, a ja, jako szef jego macierzystej partii, podpisałem zgłoszenie tej kandydatury" - powiedział w piątek Schetyna PAP.

Lider PO zaznaczył przy tym, że ubieganie się przez Tuska o funkcję szefa Europejskiej Partii Ludowej nie zamyka mu drogi do startu w wyborach prezydenckich. "Ta kwestia jest otwarta" - dodał.

Europejska Partia Ludowa (EPP) jest największą frakcją w Parlamencie Europejskim, skupiającą partie chadeckie i konserwatywno-liberalne. Z polskich partii należą do niej PO i PSL.

>>> Czytaj też: Francja nie chce wpuścić Macedonii Północnej i Albanii do UE. "To kryzys w rozumieniu europejskości"