„NATO gratuluje działań na rzecz rozgraniczenia, których celem jest pokojowe uregulowanie konfliktu. Zobaczyliśmy ogromne postępy w Stanicy Ługańskiej i chcielibyśmy, by ten przykład był naśladowany” - powiedział szef NATO na wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Dmytrem Kułebą.

„My w NATO podkreślamy, że Rosja ponosi całkowitą odpowiedzialność za wdrażanie porozumień mińskich. Rosja powinna wycofać swoje wojska z terytorium wschodniej Ukrainy i przestać destabilizować Ukrainę” - oświadczył Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie, którą składa wraz z członkami Rady Północnoatlantyckiej. Z okazji przyjazdu delegacji do portu w Odessie przybyły okręty czterech państw Sojuszu: Hiszpanii, Rumunii, Bułgarii i Włoch.

Stoltenberg zapowiedział ogłoszenie nowej inicjatywy współpracy między Ukrainą i NATO, która połączy wszystkie istniejące obecnie formaty wzajemnych relacji.

„Mamy z Ukrainą partnerstwo długookresowe i od czasu do czasu adaptujemy i korygujemy formaty współpracy. Mamy roczne programy narodowe, kompleksowy pakiet pomocy, komisję Ukraina-NATO, które są ważnymi instrumentami. Uruchamiamy teraz nową inicjatywę, której celem jest koordynacja i połączenie różnych formatów pracy, by lepiej skoncentrować się na priorytetach” - oświadczył.

W czwartek, w drugim dniu wizyty na Ukrainie, delegacja NATO uda się do Kijowa. Spotka się tam z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, zaś Stoltenberg wygłosi przemówienie przed posłami Rady Najwyższej (parlamentu).

>>> Czytaj też: Ukraina: Zełenski: potrzeba strategii bezpiecznej reintegracji Donbasu i Krymu