Oficjalnie o nominacji nie informowano, podobnie jak było to w przypadku Sierdiukowa. Ministerstwo obrony nie skomentowało doniesień mediów. Zmiany kadrowe są według mediów związane z tym, że dobiegł końca termin oddelegowania generała Sierdiukowa.

"Wiedomosti" podają, powołując się na źródło zbliżone do resortu obrony, że Czajko objął nową funkcję we wrześniu br. Dziennik powołał się także na zdjęcia z wizyty w Syrii grupy rosyjskich wojskowych, opublikowane na stronie internetowej dziennika "Moskowskij Komsomolec".

Gen. Czajko już dowodził w Syrii, ponieważ na początku kampanii, rozpoczętej pod koniec 2015 roku, był dowódcą sztabu grupy sił rosyjskich w Syrii. Źródło zbliżone do sztabu generalnego Rosji powiedziało "Wiedomostiom", że teraz głównym zadaniem nowego dowódcy będą działania związane z dotrzymaniem ustaleń rosyjsko-tureckich związanych z prowadzoną przez Turcję operacją na północnym wschodzie Syrii. Ekspert wojskowy związany z ministerstwem obrony Rusłan Puchow powiedział, że gen. Czajko sprawia wrażenie nie wyłącznie wojskowego, ale zarazem polityka i dyplomaty.

Gen. Czajko od lutego br. był zastępcą dowódcy sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji. Wcześniej był m.in. szefem sztabu Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji i wiceszefem Akademii Wojskowej Sztabu Generalnego.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)