W czwartek w Sejmie po raz pierwszy zebrała się Komisja Obrony Narodowej. Do pracy w tej stałej komisji sejmowej zostało wybranych przez izbę niższą 33 posłów. Tym samym komisja obrony na początku obecnej kadencji Sejmu ma o czterech członków mniej niż było ich w składzie komisji pod koniec VIII kadencji Sejmu - wtedy było 37 członków.

Na pierwszym posiedzeniu posłowie zdecydowali, że przewodniczącym komisji zostanie Michał Jach z PiS, który pełnił tę funkcję w minionej kadencji.

Komisja zdecydowała też, że wybierze na stanowiska wiceprzewodniczących sześciu swoich członków. Na tę funkcję wybranych zostało troje posłów PiS. Są to: Waldemar Andzel, który był wiceszefem komisji w Sejmie VIII kadencji oraz Agata Wojtyszek i Bartosz Kownacki.

Pozostałe kluby otrzymały po jednym stanowisku wiceprzewodniczącego. Zostali nimi: Czesław Mroczek z KO (także był wiceprzewodniczącym komisji obrony w poprzedniej kadencji), Andrzej Rozenek z Lewicy oraz Paweł Szramka z klubu PSL-Kukiz15.

Swoją kandydaturę na wiceprzewodniczącego zgłosił poseł Grzegorz Braun z Konfederacji. Nie uzyskał on jednak poparcia większości członków komisji.

Największe poparcie, jako kandydat na wiceprzewodniczącego, otrzymał - Paweł Szramka z klubu PSL-Kukiz15, który otrzymał 31 głosów - poparli go wszyscy obecni na posiedzeniu członkowie komisji, nikt nie sprzeciwił się jego kandydaturze, nikt też nie wstrzymał się od głosu. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk