Na zdjęciach z fabryki w Korei Płn. widoczne są roboty szwajcarskiej firmy ABB. Koncern oświadczył w czwartek, że przestrzega międzynarodowych sankcji nałożonych na Pjongjang, a jego maszyny mogły zostać sprzedane bez jego wiedzy i zgody - poinformował Reuters.

Fotografie, na których widać Kim Dzong Una zwiedzającego przetwórnię ryb, opublikowały północnokoreańskie media państwowe. Południowokoreańska strona internetowa NK News we wtorek zwróciła uwagę na widoczne na zdjęciach roboty z logo ABB.

Sankcje nałożone na Koreę Północną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zakazują sprzedaży Pjongjangowi maszyn przemysłowych.

Firma ABB oświadczyła, że przestrzega ustaleń. "Nie możemy jednak wykluczyć, że niektóre z naszych sprzętów mogły zostać odsprzedane Korei Północnej bez naszej wiedzy lub zgody" - powiedział rzecznik ABB.

Maszyny ABB sfotografowano w północnokoreańskiej fabryce także w 2015 r. Przeprowadzone wtedy przez ONZ dochodzenie wykazało, że Pjongjang kupił je przez pośrednika i bez wiedzy firmy.

Reklama

Od 2006 r. RB ONZ zaostrza sankcje gospodarcze przeciw Pjongjangowi, by odciąć północnokoreański reżim od źródeł finansowania jego programu zbrojeń nuklearnych i balistycznych.

>>> Czytaj też: Niemiecki rząd chce finansować kształcenie imamów