"Osoby te otrzymywały szkolenie sfinansowane przez CIA w różnych krajach, pod przykrywką zostawania obywatelami - dziennikarzami" - poinformował resort.

"Sześć osób zostało aresztowanych podczas udziału w zamieszkach i realizowania rozkazów (CIA - PAP), a dwie podczas prób (...) przekazania informacji za granicę" - dodano.

Władze w Iranie obwiniły za rozruchy "chuliganów" związanych z żyjącymi na emigracji Irańczykami i "zagranicznymi wrogami" kraju - Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i Arabią Saudyjską.

Protesty rozpoczęły się 15 listopada w kilku miastach Iranu po ogłoszeniu przez rząd podwyżek benzyny o co najmniej 50 proc. Następnie demonstracje rozprzestrzeniły się na około 100 miast i miasteczek oraz zmieniły charakter na polityczny - uczestnicy domagali się ustąpienia przedstawicieli najwyższych władz tego teokratycznego państwa.

Do protestów, które wkrótce przerodziły się w antyrządowe zamieszki, doszło, gdy nowe sankcje USA nałożone w tym roku na Iran spowodowały odcięcie prawie całego eksportu ropy naftowej z tego kraju. Podobne ruchy protestacyjne wybuchły w Iraku i Libanie przeciwko rządom, w których są silnie uzbrojone frakcje proirańskie.(PAP)

fit/ akl/