Przedstawiciel Rosatomu powiedział, że firma musiała podjąć taką decyzję, ponieważ Stany Zjednoczone 15 grudnia wycofają zawieszenie niektórych sankcji na Iran, które pozwoliły na utworzenie rosyjsko-irańskiego projektu joint venture.

Specjalne zezwolenia na projekty nuklearne realizowane z Iranem dopuszczały współpracę Wielkiej Brytanii, Chin, Francji i Rosji z Teheranem w sferze pokojowego wykorzystania energii nuklearnej. Paryż i Moskwa skrytykowały już wcześniej decyzję Waszyngtonu o zniesieniu tych pozwoleń.

USA znoszą pozwolenie na współpracę z Iranem właśnie dlatego, że podjął on decyzję o wzbogacaniu uranu, co stanowi odejście od postanowień międzynarodowej umowy nuklearnej z 2015 roku. Tymczasem Teheran rezygnuje stopniowo z kolejnych zobowiązań wynikających z tego porozumienia, ponieważ prezydent Donald Trump wycofał z niego Stany Zjednoczone w 2018 roku - przypomina AP.

Jak komentuje AP, decyzja Rosatomu wydaje się sygnałem, że Moskwa próbuje się zdystansować od programu nuklearnego Teheranu. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że naciski Ameryki sprawiły że Rosja, jak i inne kraje będące sygnatariuszami umowy z 2015 roku, znalazły się w "trudnym położeniu". W rozmowie z agencją Ria Nowosti oznajmił, że Rosatom zawiesza współpracę, by "przeanalizować (...) potencjalne negatywne skutki amerykańskich środków (nacisku)".

Należąca do Rosatomu firma TVEL napisała w oświadczeniu, że decyzja Iranu o powrocie do programu wzbogacania uranu w Fordo uniemożliwia przekształcenie tych zakładów w fabrykę produkującą promieniotwórcze izotopy dla celów medycznych.

Reklama

"Wzbogacanie uranu i produkcja stabilnych izotopów nie mogą odbywać się w tym samym miejscu" - poinformował TVEL w swoim komunikacie, napisał, że jest to "technologicznie niemożliwe".

Associated Press podaje, że przedstawiciele władz irańskich odpowiedzieli, iż mogą zaprzestać wzbogacania uranu, jeśli Europa znajdzie sposób na uniknięcie sankcji amerykańskich, które Waszyngton nałożył na Iran po wycofaniu się z paktu nuklearnego. Embargo na irańską ropę dławi gospodarkę tego kraju, opartą głównie na eksporcie tego surowca.

Zgodnie z warunkami porozumienia z 2015 roku Iran zgodził się drastycznie ograniczyć program nuklearny w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych. Zakłady wzbogacania uranu w Fordo, około 180 km na południe od Teheranu, zgodnie z tym porozumieniem miały być przekształcone w ośrodek naukowo-techniczny. Irańska agencja energii atomowej ogłosiła 7 listopada wznowienie wzbogacania uranu w tych zakładach.(PAP)

baj/ fit/ kar/