Grzegorz Osiecki z „Dziennika Gazety Prawnej” otrzymał Grand Press Economy, nagrodę specjalną Grand Press 2019. Grand Press 2019 w kategorii "publicystyka" otrzymał Rafał Woś, felietonista DGP, a w kategorii "wywiad" Robert Mazurek z DGP

10 grudnia wieczorem na gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zostały przyznane nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie mijającego roku w ośmiu kategoriach oraz nagrody specjalne: Grand Press Digital, Grand Press Economy i Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego.

Grand Press Economy otrzymał Grzegorz Osiecki z „Dziennika Gazety Prawnej”. To nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów. Kapituła decydująca o nominacjach dostrzegła, że Osiecki od lat o gospodarce pisze z newsowym zacięciem i ma rzadką umiejętność przekładania trudnego języka ekonomii na zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy przekaz o tym, czym skutkuje zmiana reguł gry w gospodarce. Tegoroczną nominację otrzymał za dociekliwość i drążenie zmian w finansach publicznych i systemie emerytalnym, a także za to, że w zrozumiały sposób potrafi pokazać skutki zmian w prawie, wyważyć racje, nie poddając się narracji żadnej opcji politycznej.

Robert Mazurek („Dziennik Gazeta Prawna”) otrzymał Grand Press 2019 w kategorii „wywiad”. W rozmowie „Związki partnerskie nie są złe” w swoim stylu spiera się z wiceprezydentem Warszawy Pawłem Rabiejem, gdy ten oświadcza, że jest za małżeństwami homoseksualnymi, upierając się, iż to w gruncie rzeczy rozwiązanie konserwatywne.

Grand Press 2019 w kategorii "publicystyka" otrzymał felietonista DGP Rafał Woś za tekst „Homo sovieticus po latach” opublikowany w „Tygodniku Powszechnym. Rozlicza w nim ks. Józefa Tischnera z jego sympatii politycznych, wyrzucając filozofowi stanie po stronie liberalnych reform Leszka Balcerowicza.

Reklama

Grand Press 2019 w kategorii "reportaż prasowy/internetowy" otrzymała zmarła w tym roku Bożena Aksamit („Gazeta Wyborcza ‒ Duży Format”) za „Sekret Świętej Brygidy”.

Magdalena Gałczyńska (Onet) otrzymała Grand Press w kategorii news za artykuł „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości”.

Bertold Kittel („Superwizjer” TVN) za reportaż "Pancerny Marian i pokoje na godziny” otrzymał Grand Press w kategorii "dziennikarstwo śledcze".

W kategorii "reportaż radiowy" triumfowali Jolanta Rudnik i Andrzej Rudnik (Polskie Radio Koszalin) za publikację "Niedokończona żałoba".

Grand Press Digital - nagrodę dla dziennikarza bądź redakcji/zespołu za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej - otrzymał serwis Kontakt24.

Tomasz Sekielski i Marek Sekielski za "Tylko nie mów nikomu" otrzymali Grand Press w kategorii "reportaż telewizyjny/wideo".

Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego otrzymał Michał Kołodziejczyk z WP SportoweFakty.

Dziennikarze DGP znaleźli się też na listach nominowanych.

Kacper Leśniewicz („Dziennik Gazeta Prawna”) otrzymał nominację w kategorii „publicystyka” za tekst „Elity patrzą na wieś”. Poddaje w nim analizie medialne obrazy wsi, w których jej mieszkańcy są określani jako balast i posądzani o sprzedanie demokracji za 500 zł.

>>> Czytaj też: Marian Banaś idzie na wojnę z PiS. Szykuje dwa raporty: o GetBack i KAS [NEWS DGP]