Redakcja Fast Company zebrała wypowiedzi profesjonalistów w dziedzinie kapitału wysokiego ryzyka i technologii o tym, czego możemy się spodziewać w nadchodzącym roku. Najnowsza generacja sieci bezprzewodowej, 5G, ma na przykład działać jako katalizator dla kolejnych innowacji, takich jakinteligentne miasta i łatwe do noszenia urządzenia mobilne. Popularność zdobędąokulary rozszerzonej rzeczywistości (AR), które będą mogły wykorzystywać chmurę w celu identyfikacji ludzi i rzeczy; zaś rola sztucznej inteligencji wzrośnie w biznesie i opiece zdrowotnej. Społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome odpowiedzialności firm technologicznych i jednocześnie oczekuje, że to technologia rozwiąże aktualne problemy naszego świata.

 • Sztuczna inteligencja może zdemokratyzować opiekę zdrowotną. Dzięki wykorzystaniu AI w praktycznie wszystkich obszarach opieki – od profilaktyki, przez diagnozę, po leczenie – można będzie obniżyć koszty, zapewnić lepszy dostęp i dać każdemu najlepszego lekarza, wyrównując szanse w skali globalnej.
 • W leczeniu raka niebagatelną rolę odegra terapia genowa. To jedna z najbardziej obiecujących i ekscytujących technologii – w przyszłości może być zastosowana w leczeniu np. guzów prostaty, trzustki czy jajników.
 • Żmudny proces edycji genów CRISPR ma zostać zautomatyzowany przezedytor genów firmy Inscripta – Onyx.
 • Lekarze nie będą musieli spędzać połowy wizyty na wprowadzaniu danych pacjenta. Dzięki nowej aplikacji głosowej firmy Suki będą mieć do dyspozycji cyfrowego asystenta, który zapisze diagnozę i wypisze recepty według tego, co mówi lekarz.
 • Takie technologie ubieralne jak Biosensing będą w stanie np. mierzyć temperaturę, by przewidzieć nadchodzące przeziębienie. Dodatkowo podsuną najlepsze medykamenty, które można zamówić online.
 • Sztuczna inteligencja w połączeniu z interoperacyjnością danych poprawią wyniki pacjentów, jednocześnie zwiększając wydajność operacyjną i obniżając ogólny koszt opieki. Z pomocą modeli predykcyjnego uczenia maszynowego lekarze będą mogli przewidzieć np. udar mózgu, raka czy zawał serca, a dzięki spersonalizowanej opiece – wcześniej interweniować.
 • W 2020 roku będziemy świadkami pierwszego złośliwego użycia deepfake’ów w celu wywarcia wpływu na wybory prezydenckie. Eksperci przewidują, że to nie będzie udana próba: społeczeństwo będzie bardziej sceptyczne, a media będą wykorzystywać narzędzia do wykrywania „fejków”.
 • Zbliża się koniec monopolu Google. Systematyczne wykorzystywanie danych z wyszukiwarek do tworzenia treści w celu utrzymania większego udziału w ruchu internetowym jest sprzeczne z zasadami konkurencji.
 • Aplikacje głosowe odniosły sukces wśród osób starszych. Seniorom podoba się łatwość obsługi i fakt, że potrafią korzystać z technologii w naturalny sposób. W 2020 r. technologia głosowa stanie się integralną częścią życia osób starszych. Wraz z postępem w dziedzinie technologii głosowych oraz rozwojem chatbotów i niestandardowych asystentów cyfrowych, które pojawiły się na rynku, w 2020 r. głos będzie wprowadzał dwukierunkową rozmowę.
 • Aplikacje finansowe będą tworzyć spersonalizowane plany oszczędzania bądź wyjścia z długów. „Autonomiczne finanse” dostosują je do wieku, dochodów i kredytów użytkownika, na bieżąco aktualizując kwotę przeznaczoną na oszczędzanie bądź spłatę długów.
 • Przykłady takich firm jak Peloton i WeWork pokazują, że korporacje czeka zmiana priorytetów na polu przedkładania zysków nad kosztowne ambicje wzrostu. Dostęp do kapitału ulegnie w 2020 roku stonowaniu w miarę jak fundusze zaostrzą kontrolę nad modelami biznesowymi.
 • Technologia rzeczywistości rozszerzonej, nakładająca dane na to, co widzimy w otaczającym nas świecie, będzie coraz bardziej upowszechniona. Pojawi się na okularach, szybach i oknach. Projektanci UX-ów będą musieli się odpowiednio dostosować: zamiast tworzyć projekty tylko dla różnych urządzeń, będą musieli zacząć myśleć o rozszerzonej rzeczywistości. Gesty, głos, spojrzenie, pora dnia, ile osób jest w pomieszczeniu – wszystkie te zmienne muszą być brane pod uwagę w projektowaniu interfejsów.

Rok 2020 może być rokiem transformacji technologii. I nie tylko dla niej samej, ale również dla roli, jaką odgrywa ona w społeczeństwie.

>>> Czytaj też: Zamiast emerytury – praca do 70-tki? To możliwe dzięki egzoszkieletom