Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ostatnim tygodniu roku pojawią się kolejne podwyżki cen benzyn i diesla na krajowych stacjach średnio o 5 gr./l, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Tegoroczny grudzień upływa pod znakiem podwyżek cen paliw i z analogiczną sytuacją mieliśmy do czynienia w mijającym tygodniu. W efekcie średnio w kraju za litr benzyny Pb95 płacimy 4,97 PLN/l czyli 3 gr./l więcej niż przed tygodniem. Średnia krajowa cena oleju napędowego wzrosła natomiast 4 gr./l do 5,13 PLN/l. Na niezmienionym średnim poziomie 2,40 PLN/l pozostały ceny autogazu.

Niestety podwyżki cen benzyn i diesla mogą być kontynuowane.

Obecnie wszystkie trzy gatunki paliw są droższe niż przed rokiem. Za benzynę Pb95 płacimy bowiem 13 gr./l więcej niż rok temu. Litr oleju napędowego jest 2 gr./l droższy niż przed rokiem, natomiast litr autogazu 3 gr./l.

Biorąc pod uwagę dalsze podwyżki cen na krajowym rynku hurtowym, bardzo prawdopodobne, że w ostatnim tygodniu roku zobaczymy kolejne podwyżki cen benzyn i diesla na krajowych stacjach średnio o 5 gr./l. W przypadku benzyny Pb95 będzie to oznaczało, że na jakiś czas pożegnamy ceny poniżej 5 PLN/l. Ostatni raz w kraju za benzynę Pb95 płaciliśmy średnio powyżej 5 PLN/l (dokładnie 5,01 PLN/l) na początku września tego roku.

Podwyżki cen paliw w kraju to efekt coraz wyższych cen ropy naftowej. Ropa naftowa Brent w Londynie kosztuje już 68 USD/bbl i w sumie od początku grudnia zdrożała 8 USD/bbl (13 proc.). Wzrost cen ropy naftowej na światowych giełdach to z kolei efekt zwiększenia skali cięć produkcji przez kraje OPEC+ i poprawa rynkowego sentymentu w oczekiwaniu na podpisanie pierwszej fazy umowy handlowej USA-Chiny.

>>> Czytaj też: PKP PLK wybrały wykonawcę odcinka Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica