Adelkhah jest znaną ekspertką do spraw szyizmu, pracownikiem centrum studiów międzynarodowych w instytucie Sciences Po-Paris (CERI) i doktorem antropologii wyższej szkoły nauk społecznych EHESS w Paryżu.

W czwartek Adelkhah rozpoczęła strajk głodowy - poinformował Sciences Po-Paris.

Irańskie władze przetrzymują również australijską badaczkę i specjalistkę od Bliskiego Wschodu Kylie Moore-Gilbert, która po 15 miesiącach spędzonych w więzieniu również, wraz z Adelkhah, rozpoczęła głodówkę.

Obu zatrzymanym kobietom postawiono zarzut szpiegostwa. Roland Marchal, który jest też pracownikiem CERI, jest więziony w Iranie od czerwca pod zarzutem "spiskowania przeciw bezpieczeństwu narodowemu" Iranu - pisze AFP.

10 grudnia prezydent Emmanuel Macron zażądał od Teheranu "natychmiastowego wypuszczenia" francuskich badaczek i oznajmił, że Francja "nie będzie tolerować" takiej sytuacji.

W lipcu rząd Francji podjął pierwsze zabiegi o uzyskanie informacji na temat Adelkhah. Mimo licznych starań francuskim władzom nie udało się wtedy skontaktować z antropolożką ani objąć ją opieką konsulatu. Według jej znajomych Adelkhah została zatrzymana 5 czerwca.

Adelkhah i Moore-Gilbert zdołały wystosować list otwarty do Centrum Praw Człowieka w Iranie - organizacji pozarządowej z siedzibą w Nowym Jorku - w którym napisały, że poddawane są "torturom psychologicznym" oraz "łamane są ich fundamentalne prawa". (PAP)

fit/ kar/