„Przed tworzeniem planów na przyszłość warto przyjrzeć się funkcjonowaniu już obowiązujących regulacji. W przypadku, gdy od 1 lipca 2019 r. obniżyliśmy podatek od wydobycia niektórych kopalin w zakresie miedzi i srebra o 15 proc., to do momentu, w którym nie zbadamy wpływu na branżę tego kroku, trudno jest mówić o dalszych planach. Będą potrzebne analizy post-factum po dokonanych już teraz zmianach” – powiedział PAP Sarnowski.

Pytany o tzw. podatek od cyfrowych gigantów, wiceminister powiedział, że MF liczy na wypracowanie wspólnego rozwiązania z krajami OECD.

Reklama

„Miejsce, w którym teraz dzieje się najwięcej - jeśli chodzi o temat opodatkowania cyfrowych gigantów – jest OECD. Fakt przeniesienia prac na forum OECD jest głęboko uzasadniony, większość +cyfrowych gigantów+ ma swoje siedziby w USA. To właśnie OECD jest tym forum, które łączy UE z kluczowymi partnerami po drugiej stronie Atlantyku" - tłumaczy wiceminister.

"Aktywnie uczestniczymy w tych rozmowach, mamy nadzieję, że wspólne rozwiązanie zostanie wypracowane. Trudno już teraz powiedzieć, jak będzie ono wyglądać" – dodał.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu państwa, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

W maju 2019 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmniejszyła o 15 proc. tzw. podatek miedziowy płacony przez KGHM Polska Miedź. (PAP)

Autor: Marcin Musiał