Ostrożne analizy pokazują, że w 2019 roku wszystkie regiony mogą przekroczyć 50 proc. unijnej średniej PKB na mieszkańca - napisała we wtorek na Twitterze minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

"Wszystkie regiony PL w 2018 r. gospodarczo rosły, ale tempo rozwoju jest różne. Najszybciej rosły podkarpackie i Warszawa, najwolniej - lubelskie i warm.-maz. Nasze ostrożne analizy pokazują, że w 2019 roku wszystkie regiony mogą przekroczyć 50 proc. unijnej średniej PKB na mieszkańca" - napisała Jarosińska-Jedynak.

Minister ogłosiła analizy w reakcji na opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny wstępne szacunki produktu krajowego brutto w przekroju regionów za 2018 r.

Jak podał GUS, wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2018 r. kształtowała się na poziomie od 37,1 tys. zł w regionie lubelskim do 121,2 tys. zł w regionie warszawskim stołecznym.

"Najwyższy poziom PKB na 1 mieszkańca uzyskany w 2018 roku w regionie warszawskim stołecznym przewyższał ponad 3-krotnie wartość PKB na 1 mieszkańca regionu lubelskiego, w którym odnotowano najniższy jego poziom" - ogłosił GUS.

Reklama

>>> Polecamy: Gospodarka? Zaskoczeń nie należy się spodziewać