"USA ponoszą odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje tego zbójeckiego awanturnictwa" - napisał Zarif na Twitterze.

Na piątek zapowiedziano zwołanie Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu w celu rozpatrzenia powstałej sytuacji - poinformował rzecznik Rady Kejwan Choszrawi.

Irański generał Kasem Sulejmani,dowódca elitarnej jednostki Al Kuds oraz jeden z dowódców proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis, zginęli w czwartek późnym wieczorem na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie. Władze USA potwierdziły dokonanie tego ataku.

Cena ropy skoczyła o ponad 4 proc.

Ceny ropy w USA skoczyły o ponad 4 proc. w reakcji na doniesienia z Bliskiego Wschodu, gdzie doszło do poważnego zaostrzenia sytuacji w relacjach USA-Iran - informują maklerzy. WTI osiągnęła poziom ponad 63,4 dol. i była najdroższa od maja 2019 r.

W piątek przed południem notowania ropy Brent w Londynie rosły o nieco ponad 3,5 proc. Baryłka Brent z dostawą w marcu wyceniana była na nieco ponad 68,6 dolara, co oznacza wzrost o niemal 3,6 proc. w stosunku do czwartkowego zamknięcia.

W Nowym Jorku baryłka ropy WTI z dostawą w lutym wyceniana była na 63,3 dolara, co oznacza wzrost o nieco ponad 3,5 proc.

Na rynkach wzrosło napięcie po tym, jak irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds, oraz jeden z dowódców proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis, zginęli w czwartek późnym wieczorem na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie. Władze USA potwierdziły dokonanie tego ataku.

Na piątek zapowiedziano zwołanie Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu w celu rozpatrzenia powstałej sytuacji - poinformował rzecznik Rady Kejwan Choszrawi.

"Jest to agresywny pokaz siły i bezpośrednia prowokacja, która może wywołać kolejną wojnę na Bliskim Wschodzie" - ocenia Stephen innes, główny strateg rynkowy w AxiTrader Ltd.

Obecna sytuacja może skomplikować dostawy ropy z Bliskiego Wschodu - Iran i Irak produkowały dziennie w grudniu łącznie 6,7 mln baryłek ropy, czyli ponad 1/5 produkcji krajów OPEC.

"Spodziewam się, że teraz napięcie w regionie będzie się nasilać" - mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

"W roku wyborczym w USA kampania maksymalnej presji prezydenta Trumpa na Iran może się jeszcze bardziej zaostrzyć" - dodaje.

Tymczasem w piątek po południu - po 16.30 oficjalne dane o zapasach paliw w USA poda Departament Energii (DoE). Analitycy spodziewają się spadku zapasów ropy o 3 mln baryłek.

>>> Czytaj też: Chiny szykują państwową kryptowalutę. To koniec bankowości, jaką znamy