Obecny lider PO oświadczył w piątek, że nie będzie się ubiegał o stanowisko przewodniczącego partii. Schetyna rekomendował na tę funkcję obecnego wiceszefa PO Tomasza Siemoniaka. O przewodnictwo Platformy ubiegać będą się także: senator Bogdan Zdrojewski, europoseł Bartosz Arłukowicz, szef klubu KO Borys Budka i posłanka Joanna Mucha.

"Nie byłoby sukcesów w wyborach samorządowych, współpracy w europejskich, paktu senackiego, Koalicji Obywatelskiej gdyby nie determinacja, umiejętności i rozumienie polityki przez Grzegorza Schetynę" - napisała Nowacka na Twitterze dziękując Schetynie.

"Trzymam kciuki za osoby kandydujące na szefa Platformy Obywatelskiej. Dobrych wyborów!" - dodała Nowacka.

Inicjatywa Polska wchodzi w skład powołanej przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi Koalicji Obywatelskiej wraz z PO, Nowoczesną i Zielonymi - kandydaci iPL startowali do Sejmu z list KO, a teraz wchodzą współtworzą klub Koalicji. KO, Lewica i PSL zawarły "pakt senacki", w ramach którego w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora. W rezultacie wyborów opozycja zyskała w Senacie większość. Inicjatywa Polska wspierała także Koalicję Europejską (PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni) w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku. (PAP)

autorka: Iwona Pałczyńska