Krzysztof Zdziarski, dotychczasowy wiceprezes zarządu ds. operacyjnych firmy Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz, zastąpił dotychczasowego prezesa spółki Krzysztofa Sędzikowskiego - poinformowała w środę spółka. Dodała, że na członka zarządu ds. finansowych powołano Roberta Tafiłowskiego.

Jak poinformowano w środowym komunikacie, Rada Nadzorcza Pesa Bydgoszcz podjęła uchwały o zmianach w zarządzie spółki 8 stycznia.

Spółka Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz dodała, że w październiku 2019 r członkiem zarządu "odpowiedzialnym za obszar badań i rozwoju został Jacek Konop, konstruktor i projektant pojazdów szynowych".

"Zarząd Pesy przeprowadził szereg działań restrukturyzacyjnych. Mimo to spółka wciąż znajduje się w sytuacji wymagającej intensywnych działań naprawczych. Jestem przekonany, że nowy zarząd pod kierownictwem Krzysztofa Zdziarskiego zrealizuje z powodzeniem kolejny etap restrukturyzacji firmy" - wskazał cytowany w komunikacie Adam Bruliński, przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz.

>>> Czytaj też: Pesa ciągle na zakręcie. "Pokutuje za okres zawadiackiego zarządzania"

Jak zaznaczył prezes Krzysztof Zdziarski, "zadanie na najbliższe miesiące to umacnianie pozycji PESY jako największego polskiego producenta taboru szynowego i osiągnięcie pozytywnego wyniku finansowego w 2020 roku".

Krzysztof Zdziarski od lipca 2019 r., pełnił funkcję wiceprezesa zarządu PESA S.A. Karierę zawodową rozpoczynał w Kanadzie, zarządzając obszarami operacyjnymi takich firm jak Plastics Canada, Ipex czy Can-USA EMI. W latach 1999-2006 był dyrektorem zarządzającym UPS Polska. Ostatnio był prezesem działającej na czeskim rynku spółki Unipetrol.

Robert Tafiłowski - jak podano - pracował na stanowiskach: członka zarządu ds. finansowych, dyrektora ds. finansów i kontrolingu oraz dyrektora zarządzającego w spółkach i grupach kapitałowych należących do funduszy inwestycyjnych private equity oraz Skarbu Państwa.

>>> Czytaj też: Warszawa zrywa z Pesą duży kontrakt na pociągi. Producent zaskoczony

Natomiast Jacek Konop pracował w Pesa w latach 2002 - 2015, jako technolog, specjalista ds. badań i eksploatacji oraz dyrektor działu R&D. Związany był też z międzynarodową korporacją Emerson, gdzie m.in. pełnił funkcję dyrektora działu projektowania i rozwoju. "Jest absolwentem bydgoskiego UTP. Doktorat obronił na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych" - napisano w komunikacie.

Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz to największy polski producent taboru szynowego. W zakładach w Bydgoszczy i Mińsku Mazowieckim firma zatrudnia prawie 4 tys. pracowników; współpracuje z nią ponad 1,5 tys. przedsiębiorstw, zatrudniających w sumie kilkadziesiąt tysięcy osób. "Pociągi i tramwaje z PESA jeżdżą we wszystkich polskich regionach i większości dużych miast oraz kilkunastu krajach Europy. Tramwajami Pesa podróżują między innymi mieszkańcy Warszawy, Moskwy, Kijowa czy Sofii" - czytamy. Dodano, że spalinowe pojazdy tej firmy wożą np. pasażerów niemieckich kolei DB, włoskich Trenitalia, Czeskich Drah czy Kolei Białoruskich. Firma, jak podano, uzyskała dotąd 23 zagraniczne homologacje.

>>> Czytaj też: Pesa i Orlen chcą produkować pociągi na paliwo przyszłości. Czy wodór zrewolucjonizuje kolej?