Ruch samochodów osobowych odbywa się bez utrudnień.

Blokady przejścia na odcinku dk 7 trwają od środy rana i są wynikiem protestu Unii Słowackich Przewoźników, którzy domagają się obniżenia o połowę podatku drogowego od samochodów ciężarowych, a także wstrzymania pobierania opłat za korzystanie z autostrad i niektórych dróg ekspresowych. Powołują się m.in. na analizę Najwyższego Urzędu Kontroli, która wskazuje, że firma SkyToll, która jest zarządcą systemu poboru opłat, zainkasowała prawie połowę zysków. Kierowcy domagają się zmiany firmy zarządzającej. Prowadzą negocjacje z rządem i policją. Przewoźnicy blokują także przejścia graniczne z Czechami i Węgrami.

Od środy rana protestujący kilka razy na dobę odblokowali przejście w Chyżnem. W piątek wieczorem zawiesili protest na weekend. W niedzielę wieczorem wznowili go, ale tym razem udrożnili fragment jezdni dla pojazdów osobowych.

Protest słowackich przewoźników rozszerzył się na trasę prowadząca do przejścia granicznego Zwardoń-Skalite, gdzie również uniemożliwiony jest ruch ciężarówek, ale odbywa się ruch samochodów osobowych. (PAP)

Autorka: Beata Kołodziej