"Dowódca ANL (...) pozytywnie ocenił komunikat końcowy, ale przez podpisaniem ma dwa dni na przedyskutowanie dokumentu z liderami plemion popierających ANL" - poinformowało ministerstwo obrony we wtorek. Podkreśliło, że porozumienie podpisał ze swej strony szef libijskiego rządu jedności narodowej Fajiz Mustafa as-Saradż.

Działania na rzecz uregulowania konfliktu w Libii, które rozpoczęto w poniedziałek w Moskwie, będą kontynuowane - zapewnił resort. Jako najważniejszy rezultat rozmów określił zasadniczą zgodę stron konfliktu na bezterminowe przedłużenie zawieszenia broni.

Generał Haftar wyjechał z Moskwy po poniedziałkowych rozmowach bez podpisania porozumienia, które - według rosyjskiego MSZ - miało pozwolić na "skonkretyzowanie kwestii związanych z zawieszeniem broni". Wcześniej prognozowano, że na rozmowach toczących się za pośrednictwem Rosji i Turcji strony konfliktu libijskiego podpiszą porozumienie o rozejmie.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest to rząd jedności narodowej as-Saradża, ustanowiony w 2015 roku i popierany przez ONZ, a na wschodzie - rząd samozwańczej ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar. Od kwietnia 2019 roku siły Haftara prowadzą ofensywę na stolicę kraju Trypolis, w której siedzibę ma rząd jedności narodowej. (PAP)

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)