MSZ w Moskwie podało po spotkaniu, że ministrowie rozmawiali o deeskalacji sytuacji w Idlibie. W tej prowincji na północnym zachodzie Syrii trwa ofensywa wojsk rządowych, lojalnych wobec wspieranego przez Rosję prezydenta Baszara el-Asada. Doprowadziło to do napięć z Turcją, popierającą rebeliantów walczących przeciwko siłom Asada.

Jak podało ministerstwo, szefowie dyplomacji Rosji i Niemiec szczególną uwagę poświęcili uregulowaniu konfliktu w Libii. Rosja wspiera w tamtejszym konflikcie wewnętrznym gen. Chalifę Haftara, którego samozwańcza Libijska Armia Narodowa(LNA) kontroluje większą część wschodniej i południowej Libii. Berlin organizował niedawną konferencję pokojową dotyczącą możliwości uregulowania libijskiego konfliktu.

Podczas rozmów "strony wymieniły opinie na temat prowadzenia prac w ramach formatu normandzkiego, dotyczącego uregulowaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy, na podstawie decyzji szczytu w Paryżu 9 grudnia 2019 roku" - głosi komunikat wydany przez MSZ po rozmowach. W grudniu w Paryżu rozmawiali prezydenci tzw. czwórki normandzkiej, jak nazywany jest format rozmów na temat Donbasu w gronie czterech państw: Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Ławrow i Maas uczestniczyli wspólnie w sobotę w śniadaniu roboczym z udziałem przedstawicieli biznesu niemieckiego i rosyjskiego. Było ono poświęcone "gospodarczej agendzie relacji rosyjsko-niemieckich", ze szczególnym uwzględnieniem możliwości rozwoju kontaktów inwestycyjnych i w sferze produkcji, w tym tworzenia możliwości eksportowych na rynkach krajów trzecich - przekazało MSZ w Moskwie.

Resort podkreślił, że na tym spotkaniu "szczególną uwagę zwrócono na projekty w sferze energetyki i na kontynuację budowy gazociągu Nord Stream 2", jednak nie podano szczegółów.

MSZ Rosji zapewniło przed kilkoma dniami, że Moskwa ukończy budowę gazociagu, który ma prowadzić z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego, bez względu na ewentualne sankcje ze strony USA.

W trwającej do niedzieli dorocznej 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa bierze udział ponad 500 wysokiej rangi przedstawicieli polityki, gospodarki, nauki i ruchów obywatelskich z całego świata. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)