Wspólna Polityka Rolna (WPR) nie może „płacić za brexit” i jego konsekwencje dla budżetu Unii Europejskiej - powiedział w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron po fiasku szczytu UE w Brukseli, dotyczącego unijnego budżetu na lata 2021-2027.

"Nie poświęcimy wspólnej polityki rolnej, powiedziałem to bardzo wyraźnie: WPR nie może płacić za brexit" - podkreślił Macron.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel, ogłaszając w piątek wieczorem brak porozumienia w sprawie budżetu, zaznaczył, że rozmowy są bardzo trudne m.in. ze względu na dziurę po brexicie, która wynosi 60-74 mld euro w okresie siedmiu lat. Belg zapowiedział konsultacje ze stolicami w najbliższych dniach i tygodniach, ale nie poinformował, kiedy zamierza podjąć kolejną próbę ustalenia budżetu.

Przedstawione na szczycie porozumienie ws. budżetu zostało odrzucone jako niewystarczające przez kilkanaście krajów, określanych jako przyjaciele polityki spójności, w tym Polskę. Grupa ta jednomyślnie opowiedziała się przeciw obniżeniu wielkości budżetu UE.

>>> Czytaj też: Szczyt w Brukseli bez porozumienia w sprawie unijnego budżetu