Izraelczyk, który wrócił z Włoch cztery dni temu, został przebadany i zdiagnozowany, co czyni go pierwszym w Izraelu nosicielem wirusa - powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny ministerstwa zdrowia, Mosze Bar Siman Tow.

Pacjent będzie przebywał w izolacji w szpitalu w Ramat Gan pod Tel Awiwem.

Całkowita liczba osób przebywających obecnie w kwarantannie domowej w Izraelu wynosi 1760, z czego 119 objęto kwarantanną w czwartek - podaje dziennik "Israel Hajom" na podstawie danych opublikowanych przez resort zdrowia. Do tej pory w całym kraju przeprowadzono 980 testów w celu wykrycia wirusa.

Minister spraw wewnętrznych Izraela Arie Deri ogłosił w czwartek, że zamierza podpisać zakaz wjazdu cudzoziemców z Włoch do Izraela. Jednocześnie nakaz przewiduje, że Izraelczycy, którzy przybędą z Italii do swego kraju, zostaną objęci dwutygodniową kwarantanną, podobnie jak w przypadku osób powracających z krajów Azji Wschodniej.

Nowy koronawirus zabił już ponad 2,7 tys. osób, w większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 50 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do około 80 tys.

W Europie największa epidemia ma obecnie miejsce we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska, gdzie odnotowano 14 zgonów i około 450 przypadków zakażenia. Większość zainfekowanych osób w krajach europejskich odwiedziła w ostatnim czasie Włochy. (PAP)

baj/ ap/