Na briefingu dla mediów Pieskow sformułował stanowisko, jakie Rosja przedstawi na rozmowach prezydenta Władimira Putina z jego tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem w najbliższy czwartek.

Rosja "nadal jest zaangażowana na rzecz porozumień z Soczi (zawartych z Turcją w 2018 roku - PAP), opowiada się za integralnością terytorialną Syrii" - mówił rzecznik. Jak dodał, Rosja także "popiera Syrię w jej zamiarze dalszej walki z terrorystami i grupami terrorystycznymi". Jednocześnie Moskwa "przywiązuje duże znaczenie do współpracy z partnerami tureckimi" - zastrzegł Pieskow.

Rzecznik Putina potwierdził, że prezydenci przeprowadzą rozmowy w Moskwie 5 marca. Zapewnił, że wojskowi Rosji i Turcji są w stałym kontakcie. "Co najważniejsze, nastawiamy się teraz na rozmowy między Putinem i Erdoganem" - wskazał.

Władze Turcji oficjalnie ogłosiły w niedzielę, że jej wojska rozpoczęły ofensywę w syryjskiej prowincji Idlib przeciwko siłom reżimu prezydenta Baszara el-Asada w odpowiedzi na ataki na tureckich żołnierzy. Armia syryjska podała tego dnia, że w Idlibie siły tureckie strąciły dwa samoloty syryjskie i zbombardowały pas startowy wojskowego lotniska Najrab w prowincji Aleppo, również w północno-zachodniej części kraju.

Rosja w Syrii wspiera politycznie i militarnie siły rządowe i starcia turecko-syryjskie grożą zaostrzeniem napięć w relacjach między Moskwą i Ankarą.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)