Główny Inspektorat Sanitarny wystosował związany z koronawirusem komunikat w tej sprawie. Jest on dostępny jest na stronach internetowych sanepidu.

O rozważenie wprowadzenia zakazu organizacji imprez masowych zwrócił się w minionym tygodniu Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja. Postulował także odwołanie zbliżających się imprez, a także wstrzymanie wydawania zezwoleń na tego typu wydarzenia.

W związku z zagrożeniem koronawirusem w ubiegłym tygodniu przekazano, że zaplanowany pierwotnie na początek marca V Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) w Katowicach odbędzie się w nowym terminie – od 17 do 18 czerwca.

W poniedziałek rząd przedstawił w Sejmie informacja ws. koronawirusa. Przedstawiciele rządu i PiS przekonywali, że służby są przygotowane na wypadek pojawienia się w Polsce koronawirusa. Opozycja oceniała m.in., że rząd niewystarczająco informuje, jak zachować się gdyby wybuchła epidemia.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl