"Problematyka ciepła, ogrzewania jest dla nas absolutnie centralna jeśli chodzi o transformację polskiego systemu energetycznego" - powiedział dziennikarzom Kurtyka. Jak ocenił, obszar ciepłownictwa dotychczas był "jakby trochę zapomniany".

Przypomniał jednocześnie, że sieci ciepłowniczych o mocy ponad 5 MWt jest w Polsce ok. 400. "To jest jakby śpiące aktywo, które dotychczas nie było w należyty sposób wykorzystane" - ocenił Kurtyka.

Jak dodał, myślenie w Ministerstwie Klimatu idzie w kierunku uruchomienia lokalnego wymiaru energetyki. "Na styku lokalnej sieci ciepłowniczej, lokalnego systemu transportowego i energetycznego mieści się bardzo wiele synergii" - wyjaśniał. Jak wskazał Kurtyka, lokalny wymiar energetyki to m.in. geotermia, biogaz, biometan na małą skalę czy obszary samobilansujące się energetycznie.

Minister zapowiedział zmiany regulacji, dotyczące m.in. spółdzielni energetycznych. "Po to właśnie, żeby odblokować lokalny wymiar energii, budować synergie, po to żeby śpiące aktywa móc uruchomić" - podkreślił.

>>> Czytaj też: Polska to podatkowy raj dla dłużników z przedawnioną należnością