Indeks Dow Jones Industrial zwyżkował o 4,53 proc. do 27 090,86 pnkt. S&P 500 wzrósł o 4,53 proc. do 3130,12, a Nasdaq poszedł w górę o 3,8 proc. i osiągnął 9018,9 pkt.

Indeks Dow Jones Industrial zyskał w środę 1173 pkt. i był to już drugi w ciągu trzech dni wzrost przekraczający tysiąc pkt. w wypadku DJI. Tym samym amerykańskie akcje kontynuują odrabianie strat poniesionych poprzednim tygodniu, w którym główne amerykańskie indeksy straciły 10-12 proc.

Inwestorzy z ulgą przyjęli zwycięstwo Joe Bidena w większości stanów głosujących w prawyborach Demokratów w tzw. superwtorek. Biden wygrał w 9 stanach: Teksasie, Massachusetts, Virginii, Karolinie Północnej, Arkansas, Oklahomie, Tennessee, Alabamie i Minnesocie. Tym samym były wiceprezydent stał się faworytem w wyścigu o partyjną nominację przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, w miejsce senatora Bernie Sandersa. Według wyliczeń stacji NBC News jak na razie Bidenowi może liczyć na 453 delegatów, a Sanders na 373. Aby wygrać nominację, demokratyczny kandydat musi uzyskać poparcie od większości obiecanych delegatów - co najmniej 1991 spośród 3979 delegatów. Inwestorzy obawiali się, że we wtorek może uzyskać przewagę znany z lewicowych i prospołecznych poglądów Bernie Sanders inwestorzy.

"Inwestorzy boją się Berniego, bo on chce obciąć głowę kapitalizmowi, znacznie podnosząc podatki dla bogatych i wydawać te pieniądze tak, by wszyscy mieli wszystko za darmo. Według Berniego otrzymywanie wszystkiego gratis jest przejawem wolności. Nic dziwnego, że inwestorzy reagują na niego, jakby chciał nas wszystkich zarazić wirusem socjalizmu" - ocenił Ed Yardeni, założyciel i główny strateg w firmie Yardeni Research.

Do głównych wygranych środowej sesji należy akcje w sektora ochrony zdrowia. Indeks obrazujący koniunkturę w tym sektorze zyskał 5,8 proc., a notowania UnitedHealth podskoczyły 10,7 proc.

Do kupowania akcji inwestorów zachęciły także lepsze od oczekiwań dane, obrazujące stan amerykańskiej gospodarki. Instytut Zarządzania Podażą podał, że wskaźnik aktywności w usługach w USA w lutym wyniósł 57,3 pkt., wobec 55,5 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 54,9 pkt. Jak podała firma Employer Services w lutym w USA przybyło 183 tys. miejsc pracy. Analitycy oceniali, że miejsc pracy przybyło 170 tys. Prognoza rynku dla oficjalnych danych Departamentu Pracy, które zostaną podane w piątek, to 175 tys. (PAP)