Obaj deputowani, należący do separatystycznej Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), są oskarżeni o defraudację środków publicznych.

“Wydane przez oskarżonych środki publiczne służyły organizacji referendum w Katalonii oraz działaniom skierowanym na utworzenie struktury państwowej w tym regionie” - poinformował w czwartek TSJC.

Sąd oszacował, że Jove, który w okresie referendum niepodległościowego w Katalonii był wysokiej rangi urzędnikiem w departamencie ds. gospodarczych i finansowych regionalnego rządu, swoimi działaniami doprowadził do defraudacji 2,9 mln euro środków publicznych. Z kolei Salvado jako były wysoki urzędnik tego samego departamentu w katalońskim rządzie miał zdefraudować 1,6 mln euro.

TSJC poinformował, że jeśli deputowani separatystycznej ERC najpóźniej do 19 marca nie dokonają wpłaty rzekomo zdefraudowanych środków, ich mienie zajmie komornik.

Decyzja TSJC wobec Jove i Salvado - zdaniem komentatorów - może zaciążyć nie tylko na negocjacjach rządów Hiszpanii i Katalonii w sprawie rozwiązania kryzysu politycznego w tym regionie, ale też zaszkodzić stabilizacji drugiego gabinetu Pedra Sancheza. W styczniu 2020 roku otrzymał on bowiem od niższej izby parlamentu Hiszpanii, Kongresu Deputowanych, wotum zaufania tylko dzięki wstrzymaniu się od głosu 13 posłów ERC.

Jove pod koniec lutego wszedł jako przedstawiciel autonomicznego rządu Quima Torry w skład hiszpańsko-katalońskiego zespołu negocjującego porozumienie w sprawie zakończenia konfliktu w Katalonii.

Dotychczas w związku z organizacją nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego w Katalonii z 2017 roku skazanych zostało dziewięcioro separatystycznych polityków z tego regionu. 14 października 2019 roku Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał ich na kary od 9 do 13 lat więzienia.

Marcin Zatyka (PAP)