W Kraju Basków pilnie poszukuje się lekarzy, oferując im pracę od ręki i bez potrzeby składania dodatkowych egzaminów. Jedynym wymogiem jest dyplom lekarski i znajomość języka baskijskiego. Brakuje personelu sanitarnego, ponieważ ponad 100 lekarzy i pielęgniarek w mieście Vitoria, którzy byli w kontakcie z pierwszymi zarażonymi w regionie, zostało objętych kwarantanną.

W Madrycie bazylika Chrystusa z Medinaceli odwołała tradycyjne całowanie stóp cudownej figury z XVII wieku, które miało się odbyć w piątek. Arcybiskup Madrytu zwrócił się do wiernych o dostosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych.

Hiszpańskie Stowarzyszenie Farmaceutów Szpitalnych (SEFH) odwołało czasowo kursy szkoleniowe i inne wydarzenia, zgodnie z rekomendacjami ministerstwa zdrowia, by chronić personel sanitarny.

Prawie wszystkie zakażenia koronawirusem w Hiszpanii są „importowane”, czyli osoby zakażone przebywały w rejonach ryzyka lub miały kontakt z zainfekowanymi. Tylko w piętnastu przypadkach źródło infekcji jest nieznane i stąd badane przez służby sanitarne.

Wśród zarażonych koronowirusem nieznanego pochodzenia znajdują się wierni dwóch Kościołów ewangelickich: w Torrejon de Ardoz i Leganes pod Madrytem – poinformował na konferencji prasowej dyrektor Ośrodka Epidemiologicznego w lokalnym ministerstwie zdrowia, Fernando Simon.

W związku z publiczną deklaracją ministerstwa o przypadkach zakażenia wśród ewangelików, Kościoły te wyraziły oburzenie. „Postawiono nas w sytuacji braku możliwości obrony i napiętnowania społecznego, kierując podejrzenie o roznoszenie wirusa na Kościół ewangelicki" – powiedział przedstawiciel Związku Organizacji Religijnych Ewangelików (FEREDE), określając sprawę jako „bardzo poważną”.

W Leganes trzech wiernych przebywa w szpitalu, a pastor i kilka innych osób przechodzi kwarantannę w swoich domach, zgodnie z instrukcjami resortu zdrowia wspólnoty Madrytu – poinformowała agencja EFE. Żona pastora jest jedną z trzech osób znajdujących się w szpitalu.

Kościół w Leganes liczy około 200 członków. W Torrejon de Madrid stwierdzono co najmniej siedem przypadków zarażenia wśród ewangelików.

W Hiszpanii dwie osoby uznano za wyleczone na początku lutego, a u jednej osoby zakażonej w Andaluzji wykonany ponownie test nie wykazał obecności wirusa.

Grażyna Opińska (PAP)