Jak sprecyzował w poniedziałkowym komunikacie resort zdrowia Hiszpanii, w ciągu ostatniej doby łączna liczba zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła z 243 928 do 244 109.

Hiszpańskie służby sanitarno-epidemiczne, wskazując na spadającą dynamikę nowych infekcji koronawirusem, zaznaczyły, że wspólnoty autonomiczne Madrytu i Katalonii wciąż przewodzą pod względem nowych zakażeń. Choć w ciągu ostatniej doby zanotowano tam odpowiednio pięć i cztery zgony na Covid-19, to jednak ministerstwo zdrowia Hiszpanii ponownie nie uwzględniło ich w dobowym bilansie.

W poniedziałek Alberto Feijoo, premier wspólnoty autonomicznej Galicji, na północnym zachodzie kraju, zarzucił resortowi zdrowia Hiszpanii podawanie nieprawdziwych informacji w sprawie zgonów. Przypomniał, że choć poszczególne regiony codziennie podają nowe przypadki śmierci wskutek koronawirusa, to ministerstwo zdrowia ich nie uwzględnia.

“Nie ma tu żadnej rachunkowości kreatywnej, czy ukrywania zgonów. Po prostu analizujemy każdy przypadek indywidualnie” - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa, potwierdzając, że liczba zmarłych pozostaje niezmienna i wynosi 27 136 osób.

Tymczasem w Portugalii nie słabnie dynamika zakażeń koronawirusem. Od niedzieli potwierdzono 346 nowych infekcji SARS-CoV-2, a łączna liczba przypadków zakażenia wynosi 37 036.

Minister zdrowia Marta Temido wezwała w poniedziałek mieszkańców stołecznej aglomeracji do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego wraz z rosnącą liczbą zachorowań. Odnotowała, że w ciągu ostatniej doby w Lizbonie i jej okolicach zanotowano ponad 300 nowych infekcji.

Od niedzieli portugalski resort zdrowia potwierdził też trzy nowe zgony z powodu zakażenia SARS-CoV-2. W sumie w kraju zmarło już 1520 pacjentów chorych na Covid-19.>>> Czytaj również: Hiszpania: Władze Katalonii podważają rządowe dane o zgonach na Covid-19