W wydanej w Watykanie nocie wyjaśniono, że Papieska Akademia Życia otrzymała w piątek informację o tym, że u jednego z uczestników międzynarodowego spotkania potwierdzono zarażenie wirusem i dlatego od razu zawiadomiła o tym fakcie wszystkie osoby, które brały udział w tym spotkaniu i towarzyszących mu wydarzeniach w dniach 26-28 lutego.

Papież Franciszek odwołał wówczas zapowiedziane spotkanie z uczestnikami konferencji z powodu przeziębienia. Tekst przemówienia, jakie przygotował na audiencję dla nich, odczytał w czasie sesji przewodniczący Akademii arcybiskup Vincenzo Paglia.

W piątek rano Watykan ogłosił oficjalnie, że potwierdzono tam pierwszy przypadek koronawirusa.

"Dzisiaj rano zostały czasowo zawieszone wszystkie usługi ambulatoryjne Dyrekcji Służby Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego, by móc zdezynfekować pomieszczenia w następstwie pozytywnego przypadku Covid-19 stwierdzonego wczoraj u pacjenta" - napisano w oświadczeniu.

Watykan poinformował, że nadal działa punkt tamtejszego pogotowia. Zaznaczył też, że o przypadku koronawirusa zawiadomi włoskie służby i że wprowadzono przewidziany w takich sytuacjach protokół.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)