W rozmowie w TVN24 wiceszef MSWiA przypomniał, że w poniedziałek rozpoczęły się kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami, w punktach, gdzie przejeżdża dziennie najwięcej autobusów.

Jak poinformował, we wtorek rusza kontrola sanitarna na granicy wschodniej. "Przede wszystkim Rosja, Ukraina, Białoruś i Litwa. Tam, gdzie jesteśmy w Schengen, czyli na Litwę, będą kontrole takie jak na granicy zachodniej" - powiedział. Jak wskazał, na granicy z Białorusią, Ukrainą i Rosją obowiązkowe będą karty lokalizacyjne oraz mierzenie temperatury, a procedury mają objąć "wszystkich, którzy przejeżdżają przez granicę, także pasażerów samochodów osobowych".

"Dzisiaj tego typu działania ruszają także na promach, które wpływają do polskich portów - Gdynia, Gdańsk, Świnoujście" - dodał.

Kontrole sanitarne na granicach oraz w pociągach i portach zapowiedział na poniedziałkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał wówczas, że Polska jest jednym z pierwszym krajów w Europie, który podjął taką decyzję.

W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa. W poniedziałek po południu hospitalizowanych było 467 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; ponad 1000 osób objęto kwarantanną, a ponad 7000 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem na godz. 11 planowane jest posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wcześniej, o godz. 10.15, odbędzie się konferencja z udziałem premiera Mateusz Morawieckiego, szefa MZ Łukasza Szumowskiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, szefa resortu nauki Jarosława Gowina oraz szefa MEN Dariusza Piontkowskiego.

Kamiński: rozszerzamy zakres kontroli sanitarnej na granicach

Od wtorku rozszerzamy zakres kontroli sanitarnej na granicach; kontrole obejmą granice: polsko ukraińską, polsko-białoruską, polsko-rosyjską oraz polsko-litewską - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński po wtorkowym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Kamiński podkreślił, że od wtorku rozszerzony zostanie zakres kontroli sanitarnej na granicach. Dodał, że kontrole obejmą całą granicę wschodnią, czyli granice: polsko-ukraińską, polsko-białoruską, polsko-rosyjską, a także polsko-litewską.

"W 100 proc. wszyscy przekraczający granice będą poddani procedurom sanitarnym. Punkty kontroli sanitarnej zostaną otworzone na granicy polsko-litewskiej. Również dzisiaj punkty takie będą rozciągnięte na całość granicy polsko-niemieckiej, przy wszystkich przejściach kołowych, będą punkty sanitarne" - zapowiedział.

Szef MSWiA dodał, że od poniedziałeku funkcjonują w pięciu miejscach, przy przejazdach autostradowych punkty kontroli sanitarnej. "Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Osoby, które są poddawane procedurom działają w pełnym porozumieniu z funkcjonariuszami" - zaznaczył.

Jak powiedział podczas kontroli stwierdzono kilka przypadków niepokojących, gdzie podróżni mieli powyżej 38 stopni gorączki. "Te osoby zostały zaopiekowane, przewiezione przygotowanymi ambulansami do szpitali" - zaznaczył.

"Mamy również kontrolę sanitarną w odniesieniu do pasażerów promów, jak również pasażerów pociągów Intercity" - dodał. "Wszystko jest uruchomione" - zapewnił. Kamiński podkreślił, że jeśli chodzi o odwoływanie imprez masowych, wojewodowie w porozumieniu z organizatorami będą wydawali decyzje administracyjne dotyczące zakazu odbywania się takich imprez. "Aczkolwiek jeśli organizatorzy uznają, że impreza dalej będzie miała sens bez udziału publiczności, to wojewodowie w tym zakresie będą elastyczni" - powiedział.

>>> Czytaj też: Włochy odizolowane od świata. Premier ogłasza cały kraj strefą chronioną