Prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska zdecydowała o zamknięciu od środy wszystkich miejskich basenów, teatrów, muzeów, domów kultury, lodowisk, hal i innych obiektów sportowych. Nieczynne będą także EC1, zoo i palmiarnia.

To działania profilaktyczne Urzędu Miasta Łodzi w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

"Kolejne zarażenia koronawirusem COVID-19 w Polsce oraz coraz bardziej możliwe pojawienie się pierwszego przypadku w Łodzi, to dla nas wszystkich nowe wyzwanie" – podkreśliła we wtorek Zdanowska.

Dlatego – jak poinformowała - podjęła decyzję o natychmiastowym zamknięciu od środy wszystkich miejskich basenów, w tym Aquaparku "Fala", teatrów, muzeów i domów kultury, lodowisk, hal i innych obiektów należących do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR). Nieczynne będą także EC1, zoo i palmiarnia.

Miasto Łódź wprowadziło także szczególne procedury bezpieczeństwa w szkołach i przedszkolach. Prezydent poleciła m.in. dyrektorom placówek odwołanie wszystkich dodatkowych wydarzeń, spotkań i wycieczek.

Specjalne zasady mają obowiązywać także w Urzędzie Miasta Łodzi.

"Bardzo proszę o stosowanie się do wszystkich zaleceń służb medycznych i wyrozumiałość dla decyzji podejmowanych przez administrację rządową, takich jak np. odwoływanie imprez masowych. W Łodzi odwołane i przełożone zostaną m.in. Maraton Dbam o Zdrowie oraz Akademickie Targi Pracy" – dodała Zdanowska.

Wskazała, że należy zachować spokój, ale także podstawowe środki ostrożności, nie lekceważyć zagrożenia, ale też nie wpadać w panikę. "Musimy być przygotowani na to, że w ciągu najbliższych dni liczba zachorowań wzrośnie, a sytuacja w Polsce będzie przypominać tę, z którą mamy w krajach Europy Zachodniej" – przyznała.

Prezydent zaapelowała, by wszystkie osoby, które zaobserwują u siebie objawy choroby, skontaktowały się ze wskazanymi przez służby sanitarne i epidemiologiczne numerami telefonów, gdzie można uzyskać szczegółowe instrukcje, jak postępować w takiej sytuacji.

"Proszę też: pamiętajmy o naszych seniorach, którzy szczególnie narażeni są na powikłania związane z chorobą. Zaoferujmy pomoc starszym sąsiadom, którzy z obawy przed zarażeniem chcieliby pozostać przez najbliższy czas w swoich domach. Pamiętajcie o swoich bliskich, znajomych i przyjaciołach, wspierajcie się wzajemnie, przekazujcie sobie sprawdzone i potwierdzone informacje" – podkreśliła Zdanowska.

Podsumowała, że najlepsze, co teraz można zrobić, to zachować zdrowy rozsądek i ściśle przestrzegać zaleceń i procedur.

Na terenie woj. łódzkiego nie stwierdzono dotąd przypadku zakażenia koronawirusem. Obecnie w nadzorze epidemiologicznym znajduje się 395 osób, w kwarantannie 3, a hospitalizowanych z podejrzeniem choroby jest 10 osób.

>>> Czytaj też: Jak żyć w czasach zarazy? Wirusolog odpowiada na pytania ws. koronawirusa [ROZMOWA]