Zysk netto grupy PZU za 2019 r. wyniósł 3 mld 295 mln zł - poinformowała w czwartek spółka. Grupa za ub.r. osiągnęła 24,2 mld zł ze sprzedaży ubezpieczeń, zwrot na kapitale wyniósł 21,2 proc. W 2019 roku grupa PZU osiągnęła najlepsze wyniki w swojej giełdowej historii - dodano.

"Zysk netto wyniósł 3 295 mln zł, sprzedaż – 24,2 mld zł, a zwrot na kapitale – 21,2 proc., prawie dwukrotnie przekraczając średnią europejską dla firm ubezpieczeniowych" - poinformowała spółka w komunikacie.

Firma przekazała, że poziom zaangażowania pracowników PZU wzrósł w stosunku do 2018 roku o 11 punktów procentowych. "Przekracza o kilka punktów nie tylko średnią dla firm ubezpieczeniowych, ale i wszystkich firm w Polsce" - poinformowano.

Jak dodano, "najwyższy zysk netto, najwyższa sprzedaż, największe zaangażowanie pracowników – w 2019 roku grupa PZU osiągnęła najlepsze wyniki w swojej giełdowej historii".

Spółka podała, że 2019 r. był trzecim rokiem z rzędu, w którym zwiększył się zysk skonsolidowany przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej w przeliczeniu na akcję. Wzrósł o 14 proc. w stosunku do 2017 roku, a dywidenda dwukrotnie – do 2,80 zł na akcję.

"Najlepsze w naszej giełdowej historii zyski i rekordowa sprzedaż świadczą nie tylko o skutecznym wcielaniu w życie ambitnej strategii +Nowe PZU – więcej niż ubezpieczenia+ i innowacyjnych projektów, ale również o tym, że Grupa PZU stała się w ostatnich latach miejscem, w którym pracownicy chcą pracować i pracują z pełnym zaangażowaniem, osiągając spektakularne sukcesy" – powiedział cytowany w komunikacie prezes PZU Paweł Surówka.

Podkreślił, że grupa odnosi sukcesy mimo trudnej sytuacji rynkowej: presji cenowej i obciążeń regulacyjnych.

Spółka poinformowała, że wartość składki pozyskanej we współpracy z należącymi do grupy PZU bankami wyniosła na koniec 2019 rok 0,89 mld zł. To ponad dwa i pół razy więcej niż rok wcześniej, osiągając poziom bliski prognozowanemu dopiero na 2020 rok. Redukcja kosztów w wyniku współpracy z bankami wyniosła 123 mln zł i przekroczyła cel strategiczny w wysokości 100 mln zł zaplanowany na 2020 rok.

W komunikacie przekazano, że o 47 proc. rok do roku wzrosły przychody PZU Zdrowie. Podwojona została także liczby placówek własnych PZU Zdrowie – do 130.

W samym czwartym kwartale 2019 r. spółka uzyskała zysk netto w wysokości 935 mln zł, a zwrot na kapitale osiągnął 23,7 proc. "Dynamika wzrostu sprzedaży w tym kwartale była najwyższa w ciągu całego roku. Wzrost składki z indywidualnych ubezpieczeń na życie sięgnął w czwartym kwartale 37 proc. w ujęciu rok do roku, a sprzedaż ubezpieczeń pozakomunikacyjnych – 30 proc." - napisano.

Ubiegły rok przejdzie do giełdowej historii grupy PZU jako najlepszy pod względem m.in. zysku netto i sprzedaży - powiedział w czwartek PAP prezes PZU Paweł Surówka. Dodał, że grupa realizuje swoją strategię m.in. inwestując w innowacyjne rozwiązania.

"2019 rok przejdzie do giełdowej historii grupy PZU jako najlepszy pod względem zysku netto, sprzedaży i zaangażowania pracowników. Wypracowując prawie 3,3 mld zł zysku i osiągając 24,2 mld zł z przypisu składki, pobiliśmy rekord" - powiedział Surówka.

Jak dodał, grupa realizuje "ambitną strategię". "Siłą grupy PZU jest coraz lepsze zarządzanie, optymalizacja procesów kosztowych, coraz lepsza i szersza oferta dla klientów oraz otwarcie na nowoczesność. Konsekwentnie inwestujemy w innowacyjne rozwiązania i współpracujemy z fintechami i start-upami, budując silną pozycję na przyszłość" - powiedział.

Podkreślił, że ambicją grupy jest "odgrywanie roli nie tylko największej, ale i najbardziej innowacyjnej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej". "Chcemy pod tym względem wyznaczać rynkowe trendy" - dodał.

Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów przekroczyła w 2019 roku 343 mld zł. Ma 22 mln klientów w pięciu krajach.

>>> Czytaj też: Banki spekulowały na franku? Wyjaśniamy, jak w rzeczywistości finansowane były kredyty frankowe