"Dzięki teleporadom pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu" - poinformował prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski. Ta forma kontaktu z lekarzem możliwa jest na terenie całego kraju.

Jak podała w czwartek rzeczniczka łódzkiej NFZ Anna Leder, w woj. łódzkim teleporady dotyczące koronawirusa dostępne są we wszystkich poradniach POZ. Pod numerem bezpłatnej, czynnej całą dobę, infolinii NFZ 800 190 590 można uzyskać numer telefonu do wybranej przychodni.

Numery do teleporad i do rejestracji podano też w internecie: https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/aktualnosci/aktualnosci_centrali/koronawirus/wykazy_poz/teleporady_-_wojewodztwo_lodzkie_10_03.pdf

"Zachęcamy do korzystania z teleporad nie tylko osoby podejrzewające u siebie koronawirusa. Zalecamy tę formę kontaktu z lekarzem także seniorom, którzy leczą się na choroby przewlekłe i potrzebują recepty na lek czy porady. Dzięki temu unikną wizyty w poradni, co jest obecnie wskazane ze względów epidemiologicznych" - podkreśliła Leder.

Do świadczenia usług na odległość przygotowane jest m.in. 120 poradni należących do Porozumienia Łódzkiego.

"We wszystkich poradniach należących do Porozumienia Łódzkiego wdrożyliśmy jako obowiązkową procedurę teleporady. Poradnie mają dedykowane numery telefonów. Może nie wszystko działa sprawnie, ale wszyscy się uczymy - i lekarze i pacjenci - współdziałać w sytuacji, jakiej nigdy nie mieliśmy. Apelujemy o zrozumienie. Teleporady umożliwiają zabezpieczenie dużej części pacjentów bez konieczności wizyty. Dzięki elektronizacji możemy wystawiać też e-recepty i e-zwolnienia. Prosimy pacjentów: siedźcie w domach, nie w poczekalni" - podkreślił prezes Porozumienia Łódzkiego Łódzkiego Związku Pracodawców w Ochronie Zdrowia dr Jarosław Krawczyk.

Leder wyjaśniła, że porad na odległość mogą udzielać również specjaliści np. z poradni onkologicznej, kardiologicznej czy neurologicznej. Skorzystać z nich mogą jedynie pacjenci już zdiagnozowani i kontynuujący opiekę w konkretnej poradni specjalistycznej, zgodnie z ustalonym planem leczenia i stanem klinicznym.

Według NFZ, telewizyty ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zapewniając większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu. Ułatwiają też izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych, rozwiewają obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna i skracają czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

W ostatnich dniach w Łodzi kilkakrotnie konieczne było czasowe zamknięcie poradni POZ na czas dezynfekcji po tym, jak zgłosiły się do nich osoby z podejrzeniem koronawirusa.

Obecnie w woj. łódzkim potwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem. W nadzorze epidemiologicznym znajduje się 612 osób, w kwarantannie 17, hospitalizowanych jest kolejne 17 osób.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska