Czeskie Ministerstwa Transportu ogłosiło decyzję o wstrzymaniu części międzynarodowych połączeń przez czeskich przewoźników. Obsługujący je České Dráhy i GWTrain, partnerzy Kolei Dolnośląskich, wstrzymują pasażerski ruch transgraniczny. Polski przewoźnik jest w kontakcie z Leo Express.

>>> Czytaj więcej: Czechy wprowadziły stan wyjątkowy

Wstrzymanie połączeń transgranicznych

České Dráhy nie będą realizować połączenia na odcinku Harrachov – Szklarska Poręba Górna, będącego częścią linii Liberec – Szklarska Poręba Górna.

>>> Czytaj więcej: Czechy wprowadziły stan wyjątkowy

Po konsultacji z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Koleje Dolnośląskie uruchomią Kolejową Komunikację Zastępczą (KKZ) na odcinku krajowym, tj. Szklarska Poręba Górna – Szklarska Poręba Jakuszyce. Przystanek dla Szklarskiej Poręby Huta zostanie zorganizowany przy Drodze Krajowej nr 3, a kursy realizowane będą zgodnie z rozkładem jazdy.

Przewozem zastępczym Koleje Dolnośląskie będą obsługiwały ten odcinek do dnia 22 marca włącznie. Na podstawie stale monitorowanego rozwoju sytuacji epidemiologicznej, podjęta zostanie decyzja o jego utrzymaniu bądź zniesieniu, o czym poinformujemy z wyprzedzeniem.

W przypadku GWTrain zawieszenie dotyczy obsługiwanego przez tego przewoźnika połączenia Trutnov – Sędzisław. Zgodnie z decyzjami przekazanymi Kolejom Dolnośląskim GWTR nie będzie realizowało pasażerskiego połączenia transgranicznego na odcinku Kralovec – Lubawka, utrzyma jednak relację Lubawka – Kamienna Góra – Sędzisław.

>>> Czytaj więcej: Koronawirus w Czechach: liczba zakażonych [NAJNOWSZE DANE]

Koleje Dolnośląskie są również w stałym kontakcie z Leo Express. O decyzjach tego przewoźnika polski przewoźnik będzie informował na bieżąco w oddzielnym komunikacie.

Bilety

W związku z zawieszeniem wspomnianych połączeń transgranicznych, Koleje Dolnośląskie wstrzymały możliwość zakupu w przedsprzedaży biletów w ramach ofert „Taryfa Polska-Czechy” i „KD+Czechy”. Osoby, które w nabyły bilet na przejazd w dniu 14 marca lub w terminie późniejszym, mogą dokonać ich zwrotu, odzyskując pełną zapłaconą kwotę, bez potrącenia w postaci odstępnego.