Według agencji Tasnim i telewizji Press TV, Welajati w środę przeszedł test na obecność koronawirusa, kiedy pojawiły się "łagodne symptomy" choroby. Wynik testu był pozytywny.

Jak podaje irańska agencja, powołując się na rzecznika szpitala w Teheranie, po zastosowaniu domowej kwarantanny i wzięciu leków, stan doradcy Chameneia uległ poprawie.

Welajati to od dawna jedna z kluczowych postaci irańskiego reżimu. Choć z zawodu jest pediatrą, głównym polem jego działania jest dyplomacja. Przez lata był on szefem irańskiego MSZ, a obecnie jest głównym doradcą ds. zagranicznych ajatollaha Chameneia.

Welajati nie jest pierwszym wysoko postawionym irańskim urzędnikiem, który zaraził się koronawirusem. Wcześniej infekcję stwierdzono m.in. u trzech wiceprezydentów kraju oraz co najmniej u 23 deputowanych parlamentu.

Iran to jedno z największych ognisk pandemii Covid-19. Według oficjalnych statystyk, zakażonych w kraju zostało ponad 10 tys. osób, a 429 zmarło w wyniku choroby.

Według irańskich lekarzy oraz ekspertów, w rzeczywistości skala kryzysu jest znacznie większa. Jak napisała w liście do WHO grupa 70 lekarzy przebywających na emigracji, liczba zgonów prawdopodobnie przekroczyła 3 tys. (PAP)