Warszawski Szpital MSWiA przy ul. Wołoskiej znalazł się wśród dziewiętnastu placówek, które zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia przekazanymi wojewodom, zostaną przekształcone w szpitale jednoimienne zakaźne do walki z COVID-19. W każdym województwie będzie co najmniej jeden taki szpital. Wszystkie będą w gotowości od poniedziałku.

CSK MSWiA w związku z decyzją wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła już od piątku do odwołania zmienia organizacje pracy.

Wprowadzone regulacje to wstrzymanie wszelkich planowych przyjęć do klinik i oddziałów, wstrzymanie działania poradni specjalistycznych, w tym rehabilitacji i fizjoterapii, oraz zawieszenie działalności Szkoły Rodzenia.

"Prosimy naszych Pacjentów o cierpliwość i wyrozumiałość" - zaapelowały władze szpitala. Zwróciły się także o śledzenie strony internetowej cskmswia.pl.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, zapowiadając przekształcenia w czwartek, wyjaśniał, że takie szpitale mają możliwość leczenia chorych również na inne schorzenia, w związku z czym muszą być one wyposażone m.in. w sale operacyjne i sale zabiegowe. Muszą również zabezpieczyć izby i sale porodowe dla zarażonych kobiet w ciąży. Zaznaczył, że w każdym szpitalu ma być co najmniej 10 procent łóżek respiratorowych, gdzie można będzie pomóc pacjentom w najcięższym stanie.

Pełną listę placówek, które ulegną przekształceniu, można znaleźć stronie MZ: https://www.gov.pl/web/zdrowie/od-dzis-wprowadzimy-stan-zagrozenia-epidemicznego2 w załączniku.

W Warszawie, a zarazem na Mazowszu, dotąd odnotowano siedem przypadków zakażenia koronawirusem. Pierwszy ogłoszono w niedzielę. Według danych z czwartku dla województwa w szpitalach celem wykluczenia wirusa przebywa ponad 70 osób, kwarantanną objętych jest ok. 230 osób, a nadzorem epidemiologicznym ponad 3 tys.

W całej Polsce potwierdzono 61 przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna spośród chorych, hospitalizowana w Poznaniu 57-letnia kobieta, zmarła. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska