Szef PE zauważył, że po niedzielnym apelu przewodniczącej Komisji Europejskiej rządy państw członkowskich muszą przestać ograniczać dostawy sprzętu medycznego w UE i przestać podejmować jednostronne działania.

"Ta bitwa ma zasięg ogólnoeuropejski i należy ją prowadzić przy ścisłej koordynacji między rządami i instytucjami UE. Wyzwania związane z szybkim rozprzestrzenianiem się COVID-19 pokazują, że współpraca i solidarność są teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek" - podkreślił.

Jak napisał, Unia Europejska musi zagwarantować odpowiednią produkcję i dostawy sprzętu medycznego, aby był on dostępny wszędzie tam, gdzie jest potrzebny w UE.

„Zapewnienie dalszego funkcjonowania naszego rynku wewnętrznego i przestrzegania jego zasad ma ogromne znaczenie. Musimy sprawić, aby zapasy i produkty dotarły tam, gdzie są potrzebne. Solidarność, wzajemne zaufanie i lojalna współpraca powinny kierować naszymi działaniami w walce z tą pandemią" - zaznaczył.

W opinii Sassolego, wzmocnienie kontroli na granicach zewnętrznych UE, zgodnie z unijnymi przepisami i zobowiązaniami międzynarodowymi, może pomóc zagwarantować skuteczne działanie systemu Schengen. Dodał, że jednak przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych, jeżeli nie jest oparte na danych organów ds. zdrowie, powoduje więcej szkody niż pożytku. "Nakłada znaczne koszty ekonomiczne na całą UE i uniemożliwia dostawy towarów tam, gdzie są potrzebne. Musimy zapewnić prawidłowe funkcjonowanie strefy Schengen" - oświadczył.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)