Liczba pacjentów przyjętych do belgijskich szpitali szybko rośnie. Burmistrz Antwerpii Bart De Wever zaapelował o wprowadzenie godziny policyjnej. Kościół katolicki nie organizuje już chrztów i ślubów kościelnych.

„Belgia znajduje się obecnie w kluczowym momencie, aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa - powiedział monarcha i zaapelował do „poczucia odpowiedzialności” ludzi, szczególnie młodych.

Odniósł się też do drastycznych środków, które rząd wprowadził, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. „Nasze podejście do tego jest zasadnicze i może uratować życie” - wskazał król.

172 nowe zakażenia koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformował w poniedziałek federalny resort zdrowia tego kraju. Liczba osób, u których stwierdzono infekcję, przekroczyła 1000. Pięć osób zmarło - liczba ofiar śmiertelnych wzrosła z czterech odnotowanych w niedzielę. Były to osoby w wieku 90, 88, 86, 80 i 73 lat.

Obecnie osób, u których stwierdzono zakażenie, jest 1058. Media wskazują, że liczba związanych z tym hospitalizacji gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniej doby. Informują, że rzeczywista liczba osób zakażonych jest znacznie wyższa niż oficjalne dane, ponieważ nie wszyscy są poddawani testom.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)