"Nie ma żadnego problemu, jeśli chodzi o sieć. Tak przynajmniej operatorzy telekomunikacyjni, zarówno ci mobilni, jak i stacjonarni, sprawozdają. Są przygotowani na dużo większy ruch" - powiedział Zagórski. Dodał, że trzeba jednak odróżnić samą przepustowość sieci od poszczególnych systemów.

"Tutaj nie wszyscy byli przygotowani na to, na tak duże zainteresowanie i na pewno muszą je dostosować do zwiększonego zainteresowania" - zaznaczył minister.

Zagórski zapowiedział, że w kolejnej specustawie, która ma wspomóc przedsiębiorców, znajdą się rozwiązania dotyczące m.in. zakładania profilu zaufanego. "Teoretycznie i praktycznie to jest bardzo łatwe, ale dla tych, którzy mają do założenia zdalnie, dla tych, którzy mają konto w banku, który oferuje możliwość założenia profilu zaufanego zdalnie" - mówił minister.

Przyznał, że część obywateli takiego konta nie ma. "Będziemy mieli taką procedurę umożliwiającą tymczasowe założenie tymczasowego profilu zaufanego na podstawie wideoweryfikacji. Będziemy też chcieli przy okazji zmienić niektóre procedury w urzędach po to, żeby tam, gdzie jest obowiązek osobistego stawiennictwa można było wykorzystywać za zgodą urzędnika formę +stawiennictwa wideo+" - poinformował.

Pytany, czy będą nowe propozycje dla osób cyfrowo wykluczonych, Zagórski powiedział, że będzie przesuwanie wielu terminów administracyjnych. Przypomniał, że prowadzona jest kampania zachęcająca do korzystania z internetu.

Minister pytany był też o prace nad ograniczeniem sms-owych wyłudzeń pieniędzy i danych w związku z koronawirusem. "Część działań podjęli operatorzy telekomunikacyjni, samodzielnie we współpracy i koordynacji z nami. Będziemy mogli powiedzieć trochę więcej po spotkaniu z podmiotami społecznymi, które się zaoferowały do współpracy w tym zakresie" - powiedział.

Dodał, że stworzony zostanie wykaz "stron wyłudzających", a operatorzy telekomunikacyjni w oparciu o przepisy i we współpracy z MC będą mechanizmy wyłudzeń blokować.

"Mam nadzieję, że (...) w ciągu dwóch, trzech dni będziemy mogli powiedzieć, jak to działa i pokazać, że to działa" - dodał. (PAP)

Autor: Marcin Musiał