Krakowska poinformowała we wtorek, że decyzja o wstrzymaniu widzeń w kolejnych 65 jednostkach - podobnie jak dzień wcześniej - została podjęta w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną.

Oznacza to, że zarządzenie obowiązuje już w 95 ze 172 jednostek penitencjarnych. Jednocześnie Służba Więzienna zdecydowała o ograniczeniu realizacji przez osadzonych pracy wykonywanej poza więzieniami.

Jak zaznaczono, są to działania profilaktyczne po to, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom osadzonym oraz funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa. Z informacji przekazanej przez SW wynika, że ograniczenie wizyt może zostać wkrótce rozszerzone na pozostałe jednostki.

Krakowska poinformowała również, że skazani w ramach walki z koronawirusem są kierowani do pracy przy szyciu maseczek ochronnych.

"W Zakładzie Karnym w Raciborzu skazani pracują na terenie przywięziennego zakładu pracy. W tej chwili do pracy przy szyciu maseczek jest skierowanych 30 osadzonych, ale w razie potrzeby pracę mogą podjąć kolejni więźniowie" - poinformowała rzeczniczka SW. Dodała, że dziennie skazani produkują ok. 2 tys. maseczek.

"Maseczki ochronne produkowane są też w Zakładzie Karnym Wołów. Tam dwudziestu skazanych zatrudnia IGB Mazovia. Obecnie szyją ponad 3,5 tys. maseczek dziennie. Produkcja ma być zwiększona. Od jutra uruchomiona zostanie dodatkowa szwalnia" - podkreśliła.

Od czwartku produkcja ma również zostać uruchomiona w ZK w Czerwonym Borze. Docelowo - jak zakłada SW - planowane jest wyprodukowanie tam ok. 3 tys. maseczek dziennie.

Odzież roboczą, mundury, a od czwartku również i kombinezony ochronne będą produkowane na terenie Zakładu Karnego w Sieradzu. Przy szyciu zatrudnieni będą więźniowie. "Trwają już przygotowania do reorganizacji linii produkcyjnej, tak aby zapewnić największą efektywność wytwarzania odzieży ochronnej" - zapewniła rzeczniczka.

O tym, że od tego tygodnia możliwe będzie wstrzymanie odwiedzin w zakładach karnych informował PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który przypomniał, że w związku z zagrożeniem koronawirusem środki bezpieczeństwa wprowadzane są w całym sądownictwie i więziennictwie.

W 172 jednostkach penitencjarnych przebywa około 75 tys. osób. Każdego dnia w systemie pracy zewnętrznej pracuje ok 10 tys. osadzonych.

Od 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkich osobób wchodzących na ich teren. Kontroli poddawane były także osoby odwiedzające osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni, podejmowana jest decyzja o zakazie wejścia na teren jednostki.

Według poniedziałkowych danych, obserwacji w celu wykluczenia zakażenia koronawirusem poddanych jest 57 osadzonych oraz 46 funkcjonariuszy Służby Więziennej.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych kilkudziesięciu przypadkach zakażenia koronawirusem, które zostały potwierdzone testami laboratoryjnymi. Łącznie jest 221 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem; pięć osób zmarło.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk